btbilgi

Artık televizyon izlemek çok işlevli bir süreç haline gelmiş durumda. Bir yandan TV’de film veya dizi izlerken, bir yandan da akıllı telefonlarımızla uğraşıyoruz. Bazıları internette geziniyor, bazıları oyun oynuyor, bazıları da sosyal medyada mesajlaşmakla meşgul. Fakat bu sırada kullandığımız uygulama bizi takip ediyor ve bilgilerimizi topluyor olabilir. Bunun en büyük şüphelisi Alphonso isimli bir veri depolama firması.

New York Times’da yayımlanmış bir haber, firmanın kullandığı veri toplama tekniklerinin arasında akıllı telefondaki uygulamalar üzerinden ses bilgisi toplayıp analiz ettiğini anlatmakta. Bu uygulamalar arasında yüzlerce oyun ve çeşitli işlevlere yarayan programlar var. Uygulama kullanıcıdan akıllı telefon mikrofonunu devreye sokmak için izin istiyor. Siz TV’de birşeyler izlerken uygulama bu sesleri tarıyor, sesler sunuculara gönderilip analiz ediliyor, hangi program veya içerik izlendiği saptanıyor. Bu sayede uygulama içinde sizinle veya TV’de izlediğiniz içerikle daha alakalı reklamlar göstermek mümkün oluyor.

Kullandığınız uygulama sesinizi kaydedip satan bir casus olabilir

Alphonso firması bu sisteme ‘TV Data Cloud’ diyor. Bu teknoloji sayesinde TV’deki izlenen içerikler ve reklamlar çok kısa süre içinde analiz edilip tüketici tanımlama verisine dönüştürülebilmekte. Firma bu sistemin dünya üzerindeki 40 milyon smart TV, yayın kutusu, uydu çözücü ve çeşitli evsel teknolojik cihazlarda gömülü bulunduğunu belirtmekte. New York Times’daki haberde Alphonso tüketici takip sisteminin, Google Play mağazasındaki en az 250 oyunda bulunduğu ifade edilmiş. Firma bu uygulama ve oyunlardaki mikrofon kullanma izninin kullanıcı tarafınden verildiğini ve istenilirse bu iznin yine kullanıcı tarafından iptal edilebileceğinin altını özellikle çiziyor.

Fakat bu izin işinin kullanıcılara ne kadar açık anlatıldığı veya hangi seslerin ne kadar toplanıp analiz edildiği bilgisinin yeterince ayrıntılı olmadığını savunanlar var. Bunların başında ABD Tüketici Birliği (Consumer Union) geliyor. Alphonso firması sistemin akıllı telefonlardaki 1.000’den fazla uygulama içinde yerleştirilmiş olduğunu da aktarmakta. Yani bu ses dinleyen uygulamalardan biri sizin telefonunuzda da olabilir. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa cihazınızın uygulama ayarları bölümüne girip, hangi oyun veya uygulamaların mikrofonunuzu kullanmaya izni olduğuna bakmanız yeterli. Firmaya karşı yapılan suçlamaların benzerlerinin Amazon ve Google’ın akıllı dijital asistanları için yapıldığını da hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.