btbilgi

Irak’ın Musul şehri yaşanan savaş ve yıkımdan sonra tekrar inşa edilme sürecine girecek. Farklı mimari proje yarışmaları ile şehrin en ideal şekilde dönüştürülmesi amaçlanmakta. Daha önce bu amaçla düzenlenmiş ‘Rifat Chadirji Prize’ yarışmasından finale kalan çok ilginç bir yapılanma projesi görmüştük. Şimdi de ‘Mosul Postwar Camp’ isimli bir başka proje yarışması bilgisi var. Ama bunun özelliği, üç kişilik bir Türk mimar ekibinin Babil Kulesi konsepti ile yarışmaya katılıyor olması.

Her yaştan ve ulustan mimarların katılımına açık olan yarışma iki kategoriye ayrılmış. Birincisi ‘Acil Yardım Merkezleri’ (Urgent Humanitarian Aid), bu kategoride şehirdeki yardıma ihtiyacı olan insanlar ve yeni geri dönenler için inşa edilecek tesisler tasarlanacak. İkinci kategori ise ‘Yeniden Entegrasyon Bölgesi’ (City Reintegration Zone) adında, bu da şehre yeniden yerleşen ailelere güvenli ve uzun ömürlü yaşam alanları oluşturma amaçlı. Yarışmada toplam 5 bin 700 Euro’luk maddi ödüller bulunmakta.

Musul için Türk mimarlardan yeni Babil Kulesi konsepti

Babil Kulesi konsepti ikinci kategorideki yarışmacılardan biri. Projenin tasarımcıları ise Kurtuluş Göktaş, Muhammed Abdüllatif ve Demet Karabacak. Mitolojik kule fikrinden yola çıkan mimarlar, hem hikayede hem de gerçekte insanların anlaşmazlıkları yüzünden şehrin dağılması ve parçalanmasından ilham almışlar. Tasarladıkları yapı ise modüler ve portatif yaşam ünitelerinin bir merkez etrafında katmanlar halinde yerleştirilmesi ile oluşturuluyor. Bu yapı yükseldikçe katmanların çapı küçülüyor ve ortada dikey tarım ve su toplama bölümleri bulunmakta. O yüzden görüntü olarak bir kuleye benzemekte.

Kuledeki yaşam alanları, eski Irak evlerindeki ‘qantara’ denilen ikinci kat geçitlerinden ilham alarak birbirine köprülerle bağlanıyor. Bu geçitler sayesinde aileler daha sık iletişim kuruyor ve altından geçenler için ferahlatıcı bir gölge oluşturuyor. Kulenin inşasında tamamen yerel malzemeler kullanılacak ve sanayinin tekrar oluşmasına katkıda bulunulacak. Kulenin bitmesinden sonra çevre bölgede bir düzenleme yapılıp, kalıcı yerleşim binaları inşa edilmeye başlanacak. Bu binalarda da üst geçit konsepti yer almakta.

Musul için Türk mimarlardan yeni Babil Kulesi konsepti

Çevredeki binalar bitip yerleşim kuleden kalıcı şekilde bu binalara kaydıkça, Babil Kulesi konseptli yapının bir savaş anıtına dönüştürülmesi planlanmış. Kule tüm şehir halkının gözünün önünde olacak. Böylece savaşın yaşattığı acıları ve geçmişten ders alınmasını hep hatırlatması hedeflenmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.