btbilgi

İngiltere Çevre Kurumu tüm ülkeyi yeniden haritalayacak bir çalışma hakkında ayrıntılı bilgi vermiş durumda. Bu proje önümüzdeki üç sene içinde lazer tarayıcılı uçaklar ile 130 bin kilometrekarelik bir alanın taranmasını içermekte. Bu şekilde tüm ülkenin 1 metrelik çözünürlükte yepyeni bir haritası oluşturulacak. Bu haritanın öncelikle çevresel konularla ilgili çeşitli projelerde kullanılacağı belirtilmekte.

Sky News sitesinin verdiği bilgiye göre son 20 yıldır lazer tarama ve mesafeleme teknolojisi olan LIDAR (light detection and ranging) ile zaten denemeler yapılmaktaymış. Geçtiğimiz iki yıldır da yapılmakta olan düzenli lazer taramaları, tüm halka açık şekilde ‘Survey Open Data’ sitesinde depolanmakta. Şimdiye kadar bu siteden 500 bin adetten fazla harita indirme gerçekleştirilmiş. Şimdiye kadar ülkenin yüzde 75’inin tarandığı ama özellikle nüfusun az olduğu bölgelerde ve ulusal parkların civarında taramaların yeterli olmadığı da belirtiliyor.

Önümüzdeki üç sene içinde İngiltere Çevre Kurumu LIDAR tarayıcılı uçaklarla ülkenin tüm alanlarının haritalanmış olmasını hedefliyor. Kurumun yöneticisi Sir James Beven konuyla ilgili olarak, “Bu kadar önemli bir veri bütününü toplama, kullanma ve herkesle paylaşma sürecini gerçekleştirebildiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu verilerin çevrenin korunması ve geliştirilmesi için kullanılması ana dileğimiz. Bu yöntem kurumumuzun ileri teknolojiyi kullanma yöntemlerinden sadece bir tanesi.” açıklamasını yapıyor.

Bu haritalama projesinden elde edilen verilerle şehir planlamacılar yeni düzenlemeler geliştirebilir, çevre kurumları gözlemler yapabilir veya oyun geliştiricileri ülkenin istedikleri yerini sanal dünyada yeniden yaratabilirler. 2016’da bu verileri kullanan bir grup arkeolog, İngiltere çapında şimdiye kadar bulunamamış bir dizi Roma yolu keşfetmeyi başarmış.

Tüm İngiltere LIDAR lazer tarayıcılarla sıfırdan yaratılıyor

Şimdiye kadar yapılmış tarama çalışmalarının yetersiz olduğu da iletilmekte. Mesela ülkenin yaklaşık yüzde 40 kadarı ya hiç taranmamış veya taranan yerler 2 metre çözünürlüğünde. Bazı bölgelerin haritalama verileri ise 10 seneye kadar geri gidebiliyor. Eski verilerin hepsinin daha yüksek çözünürlüklü versiyonları ile yenilenmesi gerekli. Yeni LIDAR teknolojisi sayesinde uçaklar daha yüksekten uçup, daha geniş bölgeleri daha ayrıntılı biçimde tarayabilmekte. Taramaların büyük kısmının kış aylarında yapılması planlanmakta. Böylece yapraklarını kaybetmiş ağaçların, mesafe ölçümlerinde olumsuz etkisinin minimuma indirilmesi planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.