btbilgi

Siber güvenlik firması Trend Micro, 2018 yılında yaşanması beklenen siber saldırılara yönelik bir araştırma yayımladı. Araştırma raporunda en önemli konular aşağıdaki şekilde ele alınmış durumda:

AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği

2018 Mayıs ayında hayata geçecek yönetmelik ile beraber bireylere, verilerini koruma konusunda önemli haklar tanınırken, şirketlerin ve kurumların konuya yaklaşımı kaygı yaratıyor. Raporun en dikkat çekici yanlarından biri, “C-Level” yöneticilerin önemli bir kısmının, yönerge ile birlikte gelebilecek cezai yaptırımlara karşın, bu yönde hareket etmemesi olarak öne çıkıyor. Sektörün geneline bakıldığında, bu oranın yüzde 66 seviyesine çıktığı görülüyor. Buna ek olarak işletmelerin yüzde 42’sinin, e-posta pazarlama veri tabanlarının kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri içerdiğini bilmemesi de dikkat çeken bir diğer detay olarak dikkat çekmekte.

Siber saldırılarda makine öğrenme etkisi

Endüstri 4.0’ın sanal-fiziksel sistemleri ve üretim süreçlerini giderek daha da birbirine bağlı hale getirmesi ve yazılımlara tanımlı hale getirmesiyle beraber, bu alandaki risk kelimesi de yeniden tanımlanacak. Operasyonel dönüşümü gerçekleştirmek için hazır hale getirilen üretim ağına, sistemin manipüle edilmesi yoluyla, operasyonel aksaklıklara ve zararlara yol açmayı amaçlayan kötü niyetli aktörlerce sızılabileceği öngörülüyor. Diğer yandan dijital ikizin aslının da manipüle edilerek, aslında değiştirilen üretim sürecinde, herhangi bir değişim yapılmamış gibi görünmesini sağlayıp, kendilerine yeni kazanç kapıları açabilecekler.

2018’de en önemli siber güvenlik trendleri neler olacak?

IoT endüstrisinde standart eksikliği can yakabilir

Nesnelerin İnterneti (IoT) pazara yeni giren cihazların gereken siber güvenlik regülasyonlarına ve endüstri standartlarına göre geliştirilmemesi, bu alandaki potansiyel suçların artışında en temel neden olarak dikkat çekiyor. İlerleyen süreçte, özellikle insansız hava araçları, sağlık hizmeti cihazları ve ses cihazları hacklenerek, siber saldırganların kendi amaçları için kullanılacak. 2018 yılında IoT üzerinden gerçekleştirilen “bio-hacking” özelinde de artış yaşanması bekleniyor. Siber saldırganlar, fitness bantları, giyilebilir kalp monitörleri, biometrik hareket sensörleri ve hatta kalp pilleri üzerinden de saldırı gerçekleştirerek hayati problemlere de neden olabilecekler.

Fidye yazılımları yükselmeye devam edecek

Ransomware (fidye yazılım), 2018 yılında da siber saldırganların en önemli geçim kaynağı olmayı sürdürecek. Hedefe yönelik fidye yazılım saldırılarında da artış yaşanması beklenirken, saldırganlar daha büyük bir gelir elde etmek için, tek bir hedefe organizasyon üzerine yoğunlaşacaklar. Raporda, fidye yazılımlarının ilerleyen süreçte de önemli bir tehdit unsuru olacağı tahmin edilmekte. Yer altı forum sitelerinde halen ransomware-as-a-service (RaaS) olarak sunulan fidye yazılım kitleri, site takipçileri ve siber saldırganlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Buna ek olarak siber saldırganlar, takip edilmesi oldukça zor olan ve son dönemde önemli bir yükseliş dönemine giren Bitcoin’den yararlanarak, işin “fidye” kısmını da çok daha az bir riskle atlatabiliyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.