btbilgi

Şangay sadece dünyanın değil, Çin’in de birçok kıyı şehrinden biri. Yani her an yükselen sular, aşırı yağış ve su baskınları ile yaşamak zorunda olan bir şehir. 2012’deki büyük su baskınından sonra, Çin hükümeti 30 kıyı şehri için özel bir program başlatmış. Uygulanması planlanan “sünger şehir” denilen bu konseptte, şehirlerin altyapılarında değişiklikler yapılması ve oluşacak aşırı suyun farklı yöntemlerle tutularak kendi kendine dağılması sağlanacak.

Çin hükümeti bu türden problemlerle başedebilmek için şehir yönetimlerinin kendi ayakları üzerinde durabilir olmasını destekliyor. Sünger şehir projesinde de şehirlere bir yönetmelikl verip, masrafın sadece yüzde 20’sini karşılamakta. Çin şehir yönetimleri çeşitli yollarla kalan kısmı bulacak ve konsepti hayata geçirmeye en kısa sürede başlayacaklar. Şangay için en önemli örnek ABD’nin Houston şehri. Houston da bir kıyı şehri ve hızlı şehirleşme yüzünden doğal su toplama özelliklerini kaybetmiş. Göller, ırmaklar, bataklıklar ve göletler olmadan suyun belli noktalarda toplanması ve toprak tarafından emiliminin hızlanması süreci bozulmakta. Sünger şehir konseptini deneyen bir diğer örnek de Berlin.

The Guardian’daki haberde konuşan Çinli sünger şehir proje yöneticisi Wen Mai Dubbelaar, şehirlerde oluşan suyun sadece yüzde 20-30 civarının toprağa karışabildiğini ifade ediyor. Doğal su akış ve dağılımı bozulduğu için şehir çapında atılamayan su yüzeyde birikiyor ve baskınlara sebep oluyor. Buna karşı en ideal çözüm toprak alanlarının şehirlere geri kazandırılması. Ama Şangay örneğinde olduğu gibi hızlı yapılanma yüzünden artık doğal yöntem pek mümkün olmayabilir.

Bunun yerine alternatif teknikler geliştirilmekte. Mesela çatıları yeşil alanlarla ve bitkilerle kaplayarak yağışı tutmalarını sağlamak gibi. Veya şehir içinde boş alanları göletlere çevirmek, yeni parklar oluşturmak ve ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık vermek gibi. Teknolojinin getirdiği bir başka çözüm ise geçirgen beton. Bu beton teknolojisi sayesinde yüzeye düşen su akıp bir yerlerde toplanıp baskınlar oluşturmuyor. Doğru planlanmış bir altyapı çalışması sayesinde, suyu alt katmanlara geçiren betonun olduğu yerlerde su toplanması engellenebiliyor.

Daha yeşil ve sorunları çözülmüş bir şehrin yaşayanlar için hayat kalitesini yükseltmesi bir yana, bol yeşillikli ve ağaçlı ortamların hava kirliliğini engellemeden insan sağlığını artırmasına kadar faydaları tartışılamaz bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.