btbilgi

Artık her türlü cihazın birbirine bağlanmakta olduğu bir çağa giriyoruz. En basitinden elimizin altındaki akıllı telefonlar ile her zaman internete ve ağlara bağlıyız. Ama çok ender de olsa hala telefon sinyallerinin ulaşamadığı yerler mevcut. Mesela yaşam alanlarından uzak dağlar ve vahşi doğa gibi. Buralarda cep telefonu değil, ancak bir uydu telefonu işinize yarayabilir. Fakat yeni bir çalışma bunu değiştirebilir. Artık hücresel sinyal olmayan yerlerde bile, akıllı telefon ile yardım sinyali göndermek mümkün olacak.

İspanyol Universidad de Alicante (UA) üniversitesinden bir grup araştırmacı, bir akıllı telefon uygulaması ve özel bir sinyal alıcı tasarlamışlar. Uygulama akıllı telefonun yerini, GPS bilgilerini ve bir acil durum mesajını Wi-Fi arayüzü üzerinden yayına sokuyor. Arama kurtarma ekiplerinin elindeki alıcı cihaz ise bu sinyali saptayacak şekilde tasarlanmış. Cihaz acil durum sinyalini açık alanlarda 3 kilometreden saptayabilmekte. Ağırlığı sadece 500 gram ve elde bile kolayca taşınabiliyor. Böylece arama kurtarma çalışmalarının hızlandırılması mümkün olabilir.

Bilindiği gibi bir akıllı telefon hücresel sinyal ile ağa bağlanamasa bile, yine de başka tür sinyaller yayabiliyor. Dünya çapında çeşitli arama kurtarma ekipleri helikopterlerde bu tür sinyalleri algılayabilen hassas cihazlar taşıyabilmekte. Fakat bu alıcı teknolojisi ürünleri 80 bin Euro’ya kadar çıkabilen fiyatlarla satılmakta. Araştırma ekibinin geliştirdiği yeni cihaz ise sadece 800 Euro ama çalışması için aranan kişinin akıllı telefonunda gerekli uygulamanın olması ve çalıştırılıp sinyal yollanması zorunlu. Sinyal bir kez çalıştırıldı mı, kayıp kişi bilincini yitirse bile günler boyunca otomatik yollanmaya devam ediyor.

Bu yeni sistem İspanya’daki dağ kurtarma ekipleri tarafından denenmeye başlanmış. Bu denemeler İspanyol Dağcılık Federasyonu’nun (FEDME) destekleri ile gerçekleştiriliyor. Bu teknoloji sadece dağda mahsur kalanları bulmak için değil; depremlerde, orman yangınlarında ve normal telefon altyapısının çöktüğü herhangi bir felaket senaryosunda kullanılabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.