btbilgi

Bisikletçiler araçlarını gece de kullanabilmek isterlerse lamba takmak zorundalar. Burada karşılarında iki seçenek var. Ya bataryalı bir lamba takacaklar, veya tekerleğe monte edilen ve dönme gücüyle elektrik üreten motorlu bir model tercih edecekler. Bataryalı modellerin sorunu belli aralıklarla değiştirilmesi gerektiği, motorlu modellerde ise tekelekteki sürtünme yüzünden hızınız düşüyor. Magnic Microlights isimli yenilikçi bir ürün ise bunların hepsini ortadan kaldırıp size sonsuz enerji ile beslenen bir bisiklet lambası vaat etmekte.

Magnic Microlights lambanın yaratıcısı Dirk Strothmann, insanların ilk gördüklerinde gözlerine inanamadıklarını söylüyor. Çünkü kullanmak için sadece varolan ön ve/veya arka fren kafalarını değiştirmeniz yeterli. Ek olarak hiçbir kablo, batarya veya sürtünmeli motor takmanıza gerek kalmıyor. Tekerleğin metal yan yüzeyi döndükçe, lambanın içindeki bir manyetik jeneratörü çalıştırmakta. Olay tamamen manyetik alanlarla alakalı olduğu için, tekerlek döndükçe lamba için gerekli enerji sorunsuz şekilde üretilebliyor.

Lambanın yeteneği bu kadar da değil, gelişmiş versiyonda Bluetooth ile gidona bir düğme daha ekleniyor. Bu düğme ile lambalarla yön sinyali verebiliyor veya akıllı telefon ile de aynı şeyi yapabiliyorsunuz. Ayrıca ön taraftaki lambalarda yukarı aşağı oynayan yükseklik ayarı da var. Yani fren kafasının yüksekliği veya yeri önemli değil, lambalar hep yola bakacak şekilde ayarlanabilmekte. Fren yaptığınızda arka lambaların daha parlak yanması da, aynı arabalardaki gibi bir özelliği bisikletinize taşımakta.

Magnic Microlights bisiklet lambası sihirli gibi; kablo yok, batarya yok

Magnic Microlights ürünleri şu anda seri üretim aşamsına gelmiş durumda. Bir Kickstarter bağış kampanyası ile önsiparişler toplanıyor. 19 Euro’ya ön veya arka set alabilir, 38 Euro’ya ise hem ön hem de arka set kombosunu sipariş edebilirsiniz. Daha üst seviye modeller ve akıllı setler tabi ki daha pahalı. Tüm ürünlerin tahmini piyasaya çıkış tarihi ise 2018’in Ağustos ayı olarak belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.