btbilgi

Teknolojik gelişmeleri yakından takip edenler, birkaç sene önce konsept olarak konuşulan konuların yavaş yavaş gerçekleşmeye başladığını görüyorlar. Yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile konuştuğumuz şeyleri gerçeğe çeviren firmalardan biri de Xerox. Xerox 2018’de hayatımıza yakından dokunacak ve bizim de dokunma zamanımızın geldiği en önemli teknoloji konularını şöyle listelemiş:

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik (VR ve AR)

Günümüzde pilot adaylarının kullandığı uçak simülatörlerinden, oyunun içindeymiş hissi veren gözlüklere kadar birçok yerde sanal gerçeklik (virtual reality) ve artırılmış gerçeklik (augmented reality) görülmekte. Her ne kadar 2017’de bu teknoloji ürünleri tüketicilere beklendiği kadar yayılmamış kadar olsa bile, 2018 yılında bu durum gerçekleşebilir. 2018’de sıradışı sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamaları deneyimleri daha çok eve girecek.

Yapay Zeka (AI)

Xerox yapay zekanın insan çalışanların kaliteli ve verimli üretim yapamadığı alanlarda çok işe yarayacağını düşünüyor. Yapay zekanın geleceğini, insan ve makinelerin işbirliği belirleyecek. İnsanların iyi olduğu konu ve alanlarda insanlar, makinenin insandan daha iyi ve verimli olduğu alanlarda da makineler çalışacak. 2018’de bu ortaklığın yeni örneklerinin yükseldiğini göreceğiz.

Giyilebilir Teknolojiler

Teknolojiyi vücudumuzda ve kıyafetlerimizde taşımamızı sağlayacak giyilebilir cihazlar 2018 yılının en popüler teknoloji konularından biri olacak. Büyük teknoloji şirketleri epey zamandır sağlığımızı her an kontrol edecek, giyilebilir sağlık teknolojileri üzerine çalışmakta. 2018’de konunun sağlık kısmı ön plana çıkacak.

Basılı Elektronikler (Printed Electronics)

Basılı elektronik teknolojisi plastik, silikon, cam, tekstil gibi farklı ve esnek materyaller üzerine elektronik devre basmayı sağlıyor. Böylece daha hafif ve bükülebilen elektronik cihazların üretilmesi mümkün olacak. Ayrıca üç boyutlu yazıcılar ile basılan nesnelerin, çalışan birer elektronik cihazlara dönüşmesini göreceğiz.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Akıllı saatler, telefonlar, arabalar, gözlükler derken çok yakında hemen hemen her nesne internet üzerinden birbirine bağlı olacak. Ağ kavramı genişleyecek, elektronik içeren her cihazla uzaktan bağlantı kurup sesli komut verebileceğiz. Örneğin siz eve gitmeden kahve makineniz kahvenizi yapmış, televizyonunuz izleyeceğiniz filmin kanalını açmış olacak.

Bulut Depolama

Bilgi ve verinin bulut hizmetlerde saklanması ve paylaşılması 2018 yılında da artarak devam edecek. Kişi ve kuruluşların her geçen gün daha fazla güven duyarak kullanmaya başladığı bulut ortamlara geçişler 2018 yılında artarak sürecek. Bulut ortamları sadece verinin arşivlenip saklandığı yerler değil, başka araçlara aktarıldığı ve analizlerinin yapıldığı yerler olarak kullanılacak.

Akıllı Interaktif Dokümanlar

İnternetin ve mobil teknolojilerin en çok etkilediği alanlardan biri de baskı sektörü. 2018 yılında trend olacak uygulamalardan biri de akıllı interaktif dokümanlar olacak. Basılı dokümanlar üzerinde yer alacak mobil QR kodlar ve barkodlar ile etkileşime girecek sanal gerçeklik uygulamaları doküman kavramına bakışımızı değiştirecek. Kağıt dokümanlar üzerinde ses, resim ve video barındıran interaktif akıllı dokümanlar haline gelecek.

Mobil Çalışma

2018 yılı Türkiye’de de şirketlerin çalışanlarını daha çok ofis dışından, mobil çalıştırdıkları bir yıl olacak. Büyük şehirlerde yaşanan trafik sorunlarının yarattığı zaman ve verimlilik kaybı, şirketlerin iş gücünü mobil ve esnek çalışma saatleri içinde çalışmaya yönlendirmesine neden oluyor. Şirketler çalışanların VPN bağlantılarla şirkete erişimlerini, IP telefon ve video konferans gibi teknoloji alt yapıları kullanarak sanki ofisteymiş gibi dışarıdan projelere katkıda bulunmalarını kabul ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.