btbilgi

Amerikan Makine Mühendisleri Topluluğu’nun (American Society of Mechanical Engineers – ASME) geleceğe odaklı teknolojilerin tanıtılması için düzenlediği Gelişen Teknoloji Ödülleri (Emerging Technology Awards) sahiplerini buldu. Ödüller üretim, otomasyon ve robotbilim, biyomühendislik, temiz enerji ve basınç teknolojisi olmak üzere beş alanda verildi. Üretim alanında verilen ödülü, üç boyutlu baskı tekniği ile üretilen ilk gaz türbini kanadı tasarımı ile Siemens firması aldı.

Siemens geçtiğimiz aylarda Katmanlı Üretim teknolojisi kullanılarak imal edilmiş gaz türbini kanatlarının, ilk kez tam yükte gerçekleştirilen motor testlerini tamamlamıştı. Böylece konvansiyonel bir kanat tasarımı ilk defa üç boyutlu baskıyla başarılı şekilde üretilmiş oldu. Kanatlar dakikada 13 bin devir hızda ve 1.250 santigrat dereceyi geçen sıcaklıklarda test edilmiş. Katmanlı Üretim, gaz türbini bileşenleri üretiminde kilit bir teknoloji haline gelme potansiyeline sahip.

Üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş gaz türbini kanatlarına ödül

Proje ekibi Siemens’in İsveç’te bulunan 3D baskı tesisinde ve Birleşik Krallık’ta yeni satın alınan Materials Solutions şirketinde üretilen kanatlarla çalışmış. Materials Solutions şirketi turbo makineler için katmanlı yöntemle, yüksek performanslı parçalar üretmek konusunda 10 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olarak biliniyor. Ödül alan gaz türbini kanatlarının yanı sıra, Siemens bu yenilikçi teknolojiyi brülör kafası ve brülör memesi üretmek ve roket karbüratörlerini tamir etmek için de kullanıyor.

ASME Başkanı Charla K. Wise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “3D baskıyla ürettiği türbin kanadı ile Siemens, teknoloji trendinin en ön sırasına yerleşiyor ve ürün tasarımı ile üretiminde dünya çapında bir devrimi teşvik ediyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Makine Mühendisliği dergisi olarak beş Gelişen Teknoloji Ödülü’nden birini üretim alanındaki bir lidere takdim ediyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz ve teknolojide mükemmeliyeti geliştirdikleri için, 3D baskıyla üretilmiş türbin kanadını tasarlayan ekibe teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.