btbilgi

Plastiklerin çevremize ve bize verdiği zararlara artık dur denilmesi gerekiyor. Bu amaçla farklı firmalar çalışmalar yürütüyor. Halen sentetik plastiğin yerine konulmak üzere, biyoplastik materyaller ile denemeler yapılmakta. Ama biyoplastiklerin bazılarında bile hala belli oranlarda sentetik plastik bulunabilmekte. Yani tam anlamı ile geçerli bir çözüm sayılmayabilir. Evoware isimli bir Endonezya firması ise paketlerde plastiğin yerini alabilecek yepyeni bir şey üretmiş.

Evoware’in kendi açıklamasına göre Endonezya dünyanın okyanusa en çok plastik yayan ikinci ülkesi durumunda. Tüketilen plastik malzemelerin yaklaşık yüzde 90’ı okyanuslara dökülmekte. Bu plastiklerin yüzde 70 kadarı ise yiyecek ve içecek paketleri. Buna karşı Endonezya dünyanın en büyük su yosunu üreticisi. Fakat su yosunu üreticileri çoğunlukla fakir ve aileleri yetereli beslemedikleri için hastalıklarla boğuşmaktalar.

Firma buradan yola çıkarak iki sorunu birden çözmeye niyetlenmiş. Tasarladıkları su yosunu bazlı paketler iki sınıfa ayrılıyor. Birincisi biyoçözünebilir çeşitte ve sabun, kürdan, mendil gibi yenilemez ürünlerin paketlemesinde kullanılabilir. İkincisi ise yiyeceklerde, paket çaylarda/kahvelerde/şekerde veya çorbalarda kullanılacak olan yenilebilir tür. Yenilebilir su yosunu paketleri neredeyse tatsız ve kokusuz. Sıcak suda eriyorlar; ayrıca fiber, vitamin ve mineraller açısından da zengin.

Yenilebilir paketlerin 2 yıllık raf ömrü bulunmakta, bu da biyoçözünebilir özellikte ve gübre karışımı da yapılabiliyor. Üzerine baskı alınabiliyor, sıcak uygulama ile yapıştırılabiliyor. Tadları isteğe göre ayarlanabilir ve istenen renkte logo basılabilir. Burger ve sandviç paketlemesinde kullanıldığında, içindeki gıda maddesi direk olarak paketi ile birlikte yenilebilir hale geliyor.

Evoware bu ürünü yayarak hem plastiğin verdiği zararı engellemeyi, hem de su yosunu üreticilerinin gelirlerini artırmayı hedefliyor. Firma bu ürünü ile ‘Social Venture Challenge Asia 2017’ yarışmasında birincilik kazanmış. Hem maddi bir ödül almışlar, hem de bir kuluçka programına kabul edilmişler. Bu sayede hem yerel, hem de uluslararası hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.