btbilgi

Rusya’dan sonra Güney Kore hükümeti de kritoparaları yasaklamayı planlıyor olabilir. Bu konuda yeni bir düzenleme getiren hükümet, ülke çapında dijital para alım-satımını zorlaştıracak önlemlere başvurmakta. Güney Kore kriptopara pazarı ABD ve Japonya’dan sonra üçüncü en büyük pazar. Yeni getirilen düzenleme ile bundan böyle anonim hesaplar kriptoparalarını gerçek para birimlerine dönüştüremeyecek. Bu düzenlemeye ülkedeki 14 dönüşüm sitesi de onay verdi ve uygulamaya geçildi.

Wall Street Journal’in bir haberinde ise Güney Kore’nin dijtial paraları komple yasaklama hazırlığında olduğu bilgisi veriliyor. Henüz bu yasağın uygulamaya girip girmeyeceği veya olursa da ne zaman uygulanacağı hakkında ayrıntı bulunmuyor. Fakat hükümetin bu karara doğru hareket etmesinin ardında son aylarda yaşanan dev Bitcoin hacking operasyonları yatmakta. Hükümet anonim hesapların gerçek para hareketlerini engelleyerek, hacker’ların kimliği belirsiz saldırılarını savuşturmayı hedefliyor.

Geçen hafta Güney Koreli en büyük kriptopara dönüşüm sitelerinden Youbit 35 milyon dolarlık bir Bitcoin hırsızlığı ile sarsıldı. Yılın ortasında ülke yine bir başka Bitcoin hırsızlığında çalınan 72 milyon dolarlık kriptopara haberleri ile sarsılmıştı. Bunlara tuz biber olarak, Kuzey Kore’nin rejim destekleyici bir yaklaşımla, bu hacker operasyonlarını gerçekleştirdiği iddiası yayılmaya başladı. Koreli yatırımcılar ve kriptopara takipçilerinin, dijital paralara ve ülkenin dönüşüm sitelerine olan güveninin azalmaya başladığı belirtilmekte.

Bu haberlerin hepsi Bitcoin’in dünya çapındaki değerini azaltan sonuçlara sahip. Bitcoin geçen hafta içinde çok büyük değer kaybına uğradı; giderken yanında da bir başka popüler dijital para olan Ethereum ve irili ufaklı yüzlerce kriptoparayı da götürdü. Bitcoin bir haftada yüzde 12 değer kaybederken, Ethereum ise yüzde 8 değer kaybına uğradı. Güney Kore’nin yeni düzenlemelerinin Bitcoin değerine olumsuz etkilerinin süreceği tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.