btbilgi

Ay’a ilk insanlı görev olan Apollo 11, 1969’da gerçekleştirilmişti. NASA bu görevin 100’üncü yılı olan 2069’da, Dünya dışında yaşam mümkün olabilecek ilk dış gezegene (exoplanet) bir görev planladığını açıkladı. Proje üzerinde NASA’nın ünlü Ar-Ge merkezi ‘Jet Propulsion Laboratory’ (JPL) çalışıyor ve bu görev ile evrende yaşam izlerini arayacak en önemli görevi planlıyorlar. Bu aynı zamanda insanlığın ilk yıldızlararası yolculuğu olacak.

2016 yılında ABD hükümeti NASA için özel bir fon ayırılmasını içeren bir düzenlemeye imza atmıştı. Bu fonun verilmesinin amacı, 2069 yılında ışık hızının en azından yüzde 10’una kadar hızlanabilecek bir itiş teknolojisi geliştirilmesiydi. Bu araştırma, bizimkine en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye yapılacak 43 senelik bir yolculuğun planlanmasını da içerecekti. Bu yıldızlararası görev seçilmiş dış gezegene yaşam izleri arayacak bir sonda atılmasını takiben, yörüngeye yerleştirilecek dev bir teleskopu da kapsamakta. Bu iki araç beraberce hedeflenen gezegeni incelemeye yarayacaklar.

NASA’nın şu andaki hedefinin Alpha Centauri olup olmadığı veya hengi dış gezegenin seçileceği belli değil. İnsanlık her sene gelişen gözlem cihazları ve teleskoplar sayesinde devamlı yeni dış gezegenler keşfediyor. Bunların incelenmesi sonucunda bazıları diğerlerinden daha fazla yaşam bulundurma ihtimaline sahip olacak.

Yıldızlararası göreve gönderilecek uzay aracının gerçekleşmesi için en önemli konu, onu ışık hızının onda birine getirecek teknolojinin yaratılması. Bu itiş sistemi için antimadde çarpıştırıcılar, nükleer itiş ve lazer ile beslenen foton yelkenleri gibi fütüristik yöntemler gözden geçiriliyor. NASA bunların arasından en çok foton yelkeni konseptine sıcak bakıyor. Fakat henüz böyle bir aracın bu hızlarda uzun süre yolculuk etmesindeki tehlikeler bile tam olarak hesaplanabilmiş değil. Bu hızda en küçük bir partikül çarpışması bile araca çok büyük zarar verebilir.

Bunların dışında uzay aracının tasarımında başka konular da önem taşımakta. 2069’a kadar optik iletişim yöntemleri, dönüşebilen uzay aracı, uzayda üç boyutlu parça basabilme, genomic programlama ve yapay zeka gibi yan teknolojilerin de gelişmesi gerekli. Bunların hepsinin uzay aracına katkıda bulunabilecek teknikler sağlayacağına inanılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.