btbilgi

Hyundai Motor Group yöneticileri, 2020 yılı ve ötesindeki akıllı otomobil devrimine hazırlıklı olmayı hedefleyen bir plan açıkladı. Bu plana göre 2019’dan itibaren Kia Motors ve Hyundai markalarının tüm modelleri ağ bağlantılı işlevler ile desteklenmiş olacak. Firma 2025 yılında tüm araçlarının sadece birbirine bağlantılı modellerden oluşmasını planlamakta. Arabalara eklenecek özellikler arasında ses tanıma becerisine sahip yapay zeka asistanı da var.

Kore IT haber sitesi ETNEWS’in verdiği bilgiye bakılırsa, Hyundai ve Kia geçen seneden beri beraber bağlantılı arabalar için ortak projeler yürütmekteler. Çalışmalar ağ bağlantı altyapı sistemleri ile başlamış ve bu noktada en büyük ağ hizmetleri sağlayıcılarından Cisco’nun desteği de mevcut. İki firma beraberce ‘ccOS’ (Connected Car Operating System) denilen bir araba işletim sistemi de geliştiriyorlar. Bu sene ortak bir Stratejik Teknoloji Geliştirme Merkezi kurmuşlar ve bu alandaki Ar-Ge güçlerini birleştirmiş durumdalar.

İlk denemeleri lüks spor sedan kategorisineki Genesis G70 olmuş. G70 modelinde firmaların Kakao ile ortak geliştirdiği sunucu-bazlı yapay zeka platformu ‘Kakao I’ bulunmakta. Bu platform şoförün sesli komutlarını algılayabiliyor, rota hakkında bilgiler veriyor, popüler restoranları listeliyor ve resmi bakım servislerini önerebiliyor. 2018’de bu platform Hyundai Maxcruz modelinde de yer alacak. Genesis markası 2016’da zaten Amazon’un yapay zeka destekli asistanı Alexa’yı G80 ve G90 modellerine eklemişti. Ayrıca Google Assistant servisini Hyundai arabalarına ekleyen BlueLink altyapısı da çeşitli modellerde mevcut.

Hyundai ve Kia’nın 2019 modelleri yapay zeka yüklü gelecek

2019’da Kia ve Hyundai araçlarına gelecek bir başka özellik de, ABD kökenli SoundHound firması ile geliştirdikleri sesli komut tanıma servisi ‘Intelligent Personal Assistant’ (IPA) olacak. Firmaların arabadaki sesli komut tanıma sistemleri için bu kadar uğraşmalarının ana sebebi olarak, arabalardaki yüksek ses seviyesi gösterilmekte. Normalde evlerde veya akıllı telefonlarda kullanılan dijital asistan cihazları daha düşük bir çevre gürültüsünde çalışmak üzere tasarlanmış. Ama ikili bu teknolojiyi arabalara entegre ederken, olabilecek en yüksek performansı sağlamak istiyorlar. Böylece şoförün sesli komutları araç veya çevresel sesler ne kadar gürültülü olursa olsun doğru anlaşılabilecek.

Bir grup yetkilisi 2019’da modellere eklenmesi planlanan ağ bağlantılı yapay zeka asistanlarının 15 bin kelime tanıyabildiğini belirtmekte. Bunun dışında yapay zeka otomobildeki kullanıcılarla doğal ve akıcı bir konuşma ile iletişim kuracak. Hyundai Intelligent Personal Assistant sistemini Ocak ayında düzenlenecek CES 2018 tüketici elektroniği fuarında tanıtacağını açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.