btbilgi

Çinli ‘Aviation Industry Corporation of China’ (AVIC) firması son sekiz senedir çok iddialı bir proje üzerinde çalışmaktaydı. Geliştirilmekte olan AG600 kodlu amfibik uçak, dünyanın türündeki en büyük hava aracı olarak biliniyor. Bu uçak ilk başarılı uçuşunu bu hafta tamamladı. Fakat ünlü olmasını sağlayan amfibik özelliğini hiç kullanmadan. Çünkü uçak havalandıktan sonra 12 saat boyunca 4 bin 500 kilometre boyunca uçmuş ama ne sudan kalkış yapmış, ne de suya inmiş.

AG600 ilk uçuşunda Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan, Hong Kong’un 80 kilometre batısındaki Zhuhai Jinwan havaalanından havalanmış. Bu havalanı denizin tam yanında, yani AG600’ün amfibik özelliğini test için ideal bir ortam denilebilir. Uçak saatler boyu denizin üzerinde uçmuş, fakat hiç inmemiş. Uçağın deniz kalkış iniş testlerinin 2018’de yapılması planlanıyor.

Dünyanın en büyük amfibik uçağı ilk uçuşunu karada yaptı

Uçağın kanat açıklığı 38,8 metre, yani bir Airbus 320’den biraz daha büyük. AG600 dört turboprop motor ile maksimum 53,5 ton ağırlık ve 50 kişi taşıyabiliyor. Uçağın ana kullanım alanları olarak suya iniş kalkış yapılması gerekli askeri operasyonlar, orman yangını söndürme çalışmaları, adalara ağır kargo taşıma gibi görevler sayılmakta. Çin kendi havacılık endüstrisini geliştirme konusunda büyük yatırımlar yapmakta. Henüz su testleri bile tamamlanmamış bu uçaktan da şimdiye kadar 17 tane sipariş edilmiş. Müşterilerin kimler olduğu ise açıklanmıyor.

Aslında AG600 şu anda dünyanın en büyük amfibik uçağı sayılmakta ama tarihin en büyüğü değil. Bu rekor ünlü ABD kökenli havacılık sektörü işadamı Howard Hughes’in tasarladığı H-4 Hercules (Spruce Goose) isimli uçağa ait. Spruce Goose 97,2 metre kanat açıklığına sahipti ve AG600’den 2,5 kat daha uzundu. 200 ton kaldırma kapasitesi bulunmaktaydı, yani AG600’ün dört katı kadar. Uçağın tasarımına ve üretimine 1942’de başlandı, 1946’da tamamlandı. Uçağın İkinci Dünya Savaşı’nda denizaşırı operasyonlarda kargo ve asker taşıması isteniyordu. Ne yazık ki 1947’de gerçekleşen 60 saniyelik ilk test uçuşu sırasında savaş çoktan bitmişti bile. Bu uçak günümüzde ABD’nin Oregon eyaletindeki Evergreen Havacılık ve Uzay Müzesi’nde sergilenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.