btbilgi

İklim değişikliği demek sadece gezegenin ısınması, buzulların erimesi, okyanus seviyelerinin yükselmesi ve hava sıcaklıkları ortalamalarının her sene biraz biraz artması anlamına gelmiyor. Aynı zamanda ‘iklim mültecileri’ isminde yeni bir kategoride mülteciler oluşması anlamına geliyor. Yaşadığı yerdeki koşullar küresel ısınma yüzünden olumsuz etkilenince, başka bir yere taşınmak zorunda kalacak insanlara verilen isim iklim mültecisi.

‘Science’ jurnalinde yayımlanan yeni bir araştırma bu durumun nasıl oluşacağını ve kimin nereye göç edeceğini tahmin etmeye çalışmakta. Rapora göre tarım ağırlıklı endüstrilere sahip bölgelerde ortalama ısı yükseldikçe, buralarda yaşayanlar Avrupa bölgelerine göç etmeye başlayacaklar. Bu da 2100 yılına geldiğimizde Avrupa’ya her sene 660 bin iklim mütecisi başvuracak demek.

Araştırmacılar bu çalışmada lokal ısı değişimleri ve iltica taleplerindeki değişimi karşılaştırmış. Çeşitli ülkelerde 2000 ve 2014 yılları arasındaki ortalama ısı yükselmesini ve göçleri takip etmişler. Buna göre gelecekteki göç senaryoları modellenmiş ve bilgisayarda hesaplamalar yapılmış. Sonuçta dünyanın ısısı 4,8 derece Celsius arttığı dönem yüzyılın sonuna denk gelmekte. Bu dönemde iklim mültecisi oranlarında yüzde 188 artış olacağı tahmin edilmekte.

‘Environmental Research Letters’ jurnalindeki bir başka araştırma raporu ise, 2100 için tahmin edilen ısı seviyelerine gelinirse dünyanın belli bölgelerinin insan yaşamı için uygun olmayacağı sonucuna varıyor. İnsanlar terleyerek vücutlarını soğutan canlılar. Ter hava ile temas edip buharlaştıkça, vücuttaki fazla ısıyı da alıyor. Ama ısı ve nem birleştiği anda atmosferde aşırı miktarda nem birikmeye başlamakta. Bu da vücudun terleme ile soğuma mekanizmasını iptal etmekte. İnsan devamlı 35 derece ısıda bulunursa, bir süre sonra iç organlarımızda aksamalar başlıyor ve bu süreç ölüme kadar gidebiliyor.

Fakat bu sonuçlar tam tahmin edildiği gibi gerçekleşmeyebilir. Mesela insanlar daha yüksek ortalama ısılara alışkanlık kazanabilir, teknoloji yüksek ısıda verimi artacak sebzeleri genetik olarak geliştirebilir veya tüm ülkeler aralarında kapışmayı bırakıp sera gazı emisyonlarını engellemek için radikal adımlar atabilirler. Ama bunun tam tersi de mümkün, yani küresel ısı ortalamaları tahminlerden hızlı yükselebilir veya ısınan bölgelerdeki insanlar başlarına geleceği kısa zamanda kavrayıp göçleri daha erken başlatabilirler. Tek emin olunan şey, küresel ısınmanın sadece çevresel değil, sosyal ve toplumsal sonuçlarının da yıkıcı olacağı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.