btbilgi

1910’da Henry Frederick Stanley Morgan tarafından kurulan ‘Morgan Motor Company’ hem İkinci Dünya Savaşı’ndan önce, hem de sonra sıradışı arabaları ile iyi bilinen bir marka. İngiliz firmanın ürettiği arabalar her dönemde klasik kabul edilmiştir. Bir tane satın almak için aylarca beklemeniz gerekli, çünkü hepsi elle üretiliyor. Bazı otomobil meraklıları tarafından kendi kategorisini yarattığı düşünülen firma, şimdi de elektrikli araba çağına adım atmaya hazırlanıyor.

İlk kurulduğundan beri üretilen üç tekerlekli ‘3 Wheeler’ modelinden yola çıkan EV3, modernize edilmiş bir gövde ve motor sistemi ile Morgan’ı 2020’lere taşıyacak gibi görünüyor. EV3’in seri üretim öncesi sergilenen modeli 56 beygire denk elektrik motoru ve tam şarjla 195 kilomtre menzil sağlayan 21 kWh’lik bir batarya sunuyor. Firmanın ilk kez kullanacağı karbon-fiber gövde tasarımı sayesinde araç sadece 500 kilogram ağırlığında. EV3’ün 0-100 hızlanması 9 saniyenin biraz altında ve maksimum hızı ise saatte 145 kilometre olarak açıklanmış.

EV3 bu hali ile öncülü 3 Wheeler’ın son versiyonuna göre daha hafif ama yine de maksimum hızı ve 0-100 hızlanma süresi daha yavaş. Benzinli versiyon 100 kilometre hıza 8 saniyede çıkabiliyor, ayrıca maksimum hızı da satte 185 kilometre. Ama hem sessiz gidişi hem de kullanıcılarının zaten yüksek performanstan çok stil peşinde olması, EV3 açısından bu eksiklikleri bertaraf edecek özellikler.

Aracın elektrikli motor ve batarya aksamı bir İngiliz firması olan Frazer-Nash Energy Systems tarafından temin edilecek. Genel ilham ise 1930’ların tüp tasarımlı ‘aero-engine’ tarzı yarış arabalarından ve 1950’lerin fantastik araba prototiplerinden geliyor. Morgan firması EV3’ün üretimine 2018’in son çeyreğinde başlamayı planlıyor. Yine tamamen elle üretilecek araçtan bir haftada ancak 2 adet imal edilecek. Yani eğer bir tane istiyorsanız, epey uzun bir bekleme listesine girmeyi de göze alacaksınız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.