btbilgi

Hediye, yiyecek ve kıyafet satın almak için e-ticaret sitelerine ve internet bağlantılı cihazları sıklıkla kullanıyoruz. Yılbaşı da son senelerde internet üzerinden hediye alışverişinin en yoğun yapıldığı zamanlardan biri. Deloitte firmasının bir raporu, tüketicilerin yüzde 83’ünün yılbaşı alışverişini internet üzerinden yapmayı planladığını belirtmekte. Ev başına harcamanın da 2016 yılbaşına göre ortalama 228 ABD doları daha fazla olacağı tahmin edilmekte. Kişi başına bu dönemde ortalama 15 hediyenin satın alınacağı bilgisi de veriliyor.

Tüketicilerin e-ticaretten beklentileri büyümekte ve sorunsuz bir alışveriş haftası geçirmeyi hayal etmekteler. Fakat bu dönem aynı zamanda online ortamlarda en çok kredi kartı ve kişisel bilginin de kullanıldığı bir dönem. Bu da eğer dikkatsiz davranılırsa hayati bilgilerimizi kötü niyetli kişilere kaptırmamız anlamına gelebilir. Başka bir olası zarar da kafamız hediye alımı dolu şekilde koşuştururken akıllı telefonlarımızı ve tabletlerimi kaybetme/çaldırma üzerine gelişebilir. Bu da yine kişisel bilgilerimizi,, şifrelerimizi ve hesaplarımızı çaldırmakla neredeyse aynı anlama gelmekte.

Kaspersky Lab’in yaptığı ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı bir araştırmaya bakılırsa, internet bağlantılı cihazları yılbaşı döneminde daha sık kullanmamızdan faydalanmak isteyen siber suçluların çaldığı veya zarar verdiği verilerin yerine yenilerini koymak, yılbaşı alışverişi masrafınıza 1,567 dolar gibi çok büyük bir miktar ekleyebilir. Kullanıcılar bu dönemde internette her zamankinden fazla zaman ve para harcıyorlar. Siparişlerini ve teslim tarihlerini takip etmek için daha fazla e-posta kullanıyorlar. Fiyatları ve kampanyaları takip etmek için herkese açık Wi-Fi ağlarına daha çok girmeye eğilimliler.

Yılbaşı hediye alışverişini online yapanlara uyarılar

Tüm iyi niyetimizin hayal kırıklığı ve maddi zarar ile sonuçlanmaması için aşağıdaki birkaç kurala dikkat etmemiz çok önemli:

  • Cihazlarımızda bir internet güvenlik çözümü kullanalım. Bu tür uygulamalar özellikle herkese açık kablosuz ağlardan internete girerken, cihazımızı ve verilerimizi dışarıdan yapılacak müdahalelere karşı korur.
  • Sadece güvenli olduğunu bildiğimiz e-ticaret sitelerini kullanalım. Adreslerinin başında ‘https’ bulunan siteler ve hizmetlerde veri işlemleri şifrelenmiştir.
  • Her kampanyaya ve fırsata kanmayalım. Daha önce adını hiç duymadığınız bir satıcıdan gelen e-postada yer alan bir teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir.
  • Değerli anılarımızı şifrelenmiş yedeklerde saklayalım. Böylece cihazımız kaybolursa, çalınırsa veya kötü niyetli bir yazılım yüzünden kullanılmaz hale gelirse bile verilerimiz güvende olur.
  • Değerli verilerimizin çok sayıda kopyasını oluşturup saklayalım. Bu kopyalardan en az biri güvenilir bir bulut hizmetinde durmalı. En kötü durum yaşandığında bile bu şekilde verilere istediğimiz yerden her an ulaşabiliriz.
  • Sahip olduğumuz tüm hesaplar ve hizmetler için güçlü parolalar kullanmak gerekli. Aynı parola birden fazla hesap için kullanılmamalı. Bu konuda özellikle bir şifre yönetici uygulaması tercih edilebilir.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.