btbilgi

Ülkemizdeki 350 binden fazla otizmli çocuk bulunmakta. Otizmli çocuklar, beyin ve sinir sisteminin farklı yapısı ya da işleyişi nedeniyle, iletişim problemi ve konuşma konusunda zorluklar yaşıyorlar. Günümüzde otizmli çocuklar için bu durumu telafi etmenin tek yolu eğitim ancak bu çocukların ne yazık ki çok azı okullarda eğitim alabiliyor. Bilgisayar mühendisi iki gencin geliştirdiği Tolkido konuşma kartları da, eğitim sürecini oyunlaştırarak kişiselleştirilmiş özel eğitim desteği sunmakta.

Bilgisayar Mühendisi Can Yıldız, kuzeni Umut’a otizm teşhisi konulduktan sonra bu konuda birşeyler yapmak istemiş. Kuzenine görsel imgeler bulunan kartlar hazırlamış ve bunlarla ona yeni kelimeler öğretmiş. Bir sonraki aşamada ise bilgisayar mühendisi Kağan Karadoğan ile beraber Tolkido projesini ortaya çıkartmışlar. Tolkido eğitim sürecini oyunlaştırarak çocuğu konuşmaya teşvik ediyor.

Bu oyuncak otizmli çocukların dil ve konuşma eğitimlerinde kullandıkları görsel eğitim kartlarını kişiselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiriyor. Sistem bir peluş oyuncak ve kartlardan oluşmakta. Tolkido kartlarının üzerindeki görseller aile veya öğretmen tarafından hazırlanıp yapıştırılıyor. Her bir karta bir de ses kaydı atanabilir. Bu kayıtlar aile bireyleri veya öğretmen tarafından, bilgisayar üzerinden peluş oyuncağa kaydediliyor. Kartlar oyuncağa yaklaştırıldığında, oyuncak her bir kartın kendi kayıtlı sesini oynatmakta. Kart üzerindeki kelime veya cümleler öğrenildiğinde, kartların içeriği değiştirilip başka kelimeler için kullanılabiliyor. Böylece aileler veya eğitimciler her kelime için yeni kartlar satın almak zorunda değil.

Yaşar Üniversitesi’nde Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında ve Doç.Dr. Süleyman Ünlütürk danışmanlığında yürütülen proje 1 yılda tamamlanmış. Proje süresince 50 adet prototip oyuncak üretilmiş ve Türkiye çapında ücretsiz olarak özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 6 ay süre boyunca kullanılmış. Test aşamaları bitip de oyuncak son haline gelmiş durumda. Tolkido’nun seri üretime geçilmesi için şu anda Turkcell’in kitlesel fonlama platformu olan Arıkovanı’nda herkese açık ve destek bekliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.