btbilgi

Bitcoin’in yükselişleri ve düşüşleri son ayalrın en çok konuşulan, en sıcak konularından biri. Değeri Aralık ortasında 19 bin 600’lere kadar yükselen ve 20 bin doları zorlayan bu popüler kriptopara, bir haftada 12 bin 600’e kadar düştü ve şu anda da 14 bin dolar civarlarında geziniyor. Bu hızlı değişikliklerden para kazanan ve kaybeden çok oldu. Fakat daha derine inilirse, işin bir de spekülatif olmayan değer konusu var. Bu konuda bir rapor yayımlayan Morgan Stanley analisti James Faucette’e göre Bitcoin’in gerçek değeri sıfır olabilir.

Morgan Stanley analistinin “Bitcoin Decrypted” (Bitcoin Çözümlemesi) isimli raporunda bu dijital para birimi hakkında olması gereken değer belirtilmemiş. Fakat raporun “Attempts to Value Bitcoin” (Bitcoin’e Değer Verme Denemeleri) başlıklı bölümünde kriptoparaya değer biçmenin neden zor olduğundan bahsediyor. Ayrıca bu bölümde analistin Bitcoin ile ilgili profesyonel fikirleri ve görüşleri de yer almakta.

Faucette bu bölümde şu konulara değiniyor:

  • Bitcoin gerçek bir para birimi olarak değerlendirilebilir mi? Hayır, çünkü Dolar veya Euro gibi buna bağlı bir faiz oranı bulunmuyor.
  • Dijital altın gibi sayılabilir mi? Belki, ama gerçek altın gibi teknolojik veya kozmetik kullanımı bulunmuyor. Sadece veriden oluştuğu için ancak yatırımcılar kendilerince bir değer yükleyebiliyor.
  • Bir ödeme aracı olarak kendi ağına sahip mi? Evet ama ölçeklendirmek çok problemli ve bir işlem ücreti alınmıyor.
  • Bitcoin’in günlük ortalama işlem hacmi (son 30 günde) 3 milyar dolar. Buna karşın FX (Forex – FOReign EXchange) likit döviz piyasasının işlem hacmi 5,4 trilyon dolar.
  • Günde yaklaşık 300 milyon dolar değerinde satınalma hacmi varken, Visa’nın günlük harcama hacmi 17 milyar dolar.
  • En tepedeki 500 e-ticaret sitesinden birkaç tanesi Bitcoin ile ödeme kabul ediyor.
Morgan Stanley analisti: “Bitcoin’in gerçek değeri sıfır”
Kaynak: Business Insider

Yukarıdaki grafikte 2016-2017 döneminde Bitcoin ile ödeme kabul eden Top 500 e-ticaret sitelerinin miktarı gösterilmiş. Morgan Stanley analisti “Eğer kimse bu dijital parayı teknolojik bir ödeme biçimi olarak kabul etmiyorsa, değeri sıfır demektir” diyerek görüş bildiriyor. Her ne kadar Bitcoin gerçek para ile satın alınıp, satıldığında karşılığında gerçek para kazanılabiliyorsa bile Faucette bu konuyu diğer örneklerin yanında daha az önemli kabul ediyor gibi gözüküyor. Bunların hepsine Bitcoin’i destekleyen veya arkasında duran herhangi güvenilir bir kurum olmaması da, kritoparaya şüphe ile yaklaşılmasınasebep olmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.