btbilgi

İletişim teknolojisi firması Cisco, dünya çapında 2030 yılı itibariyle 500 milyar aracın internete bağlı hale geleceğini belirtiyor. Dijitalleşme ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) yaygınlaşmasıyla birlikte yepyeni sorunların da ortaya çıkması da kaçınılmaz olacak. Bu potansiyel sorunları şimdiden ele almayı hedefleyen Cisco, bu sene ikinci kez ‘Global Problem Solver Challenge’ yarışmasını düzenliyor. Global Problem Solver Challenge yarışması, gençlerin dünyanın en önemli sosyal ve çevresel sorunlarına inovatif çözümler getirmesini amaçlamakta.

Yarışmaya katılacak kişiler teknolojik buluşlar sayesinde, yakın gelceğin sosyal ve çevresel problemlerini çözecek fikirler üretecekler. Bu çözümlerin dijital teknoloji aracılığıyla topluma pozitif katkı sağlaması gerekli. Yenilikçi ürün ve hizmetlerin, hızla gelişen ve dönüşen ekonomilere adaptasyonuna yönelik parlak fikirler yarışmaya kabul edilecek. Yarışmacılar insanlar için kritik bir rol oynayan su ve yemek güvenliği, sağlık, finansal katılım, eğitim, ulaşılabilirlik ve sürdürülebilir bir çevre odaklı gibi konularda projelerle katılım sağlayacak.

Global Problem Solver Challenge 2018 Yarışması’nda birinci 100 bin dolarlık büyük ödülün sahibi olacak. Yarışmada ‘First Runner Up’ (ikincilik) ödülünü alan 75 bin dolar kazanırken, ‘Second Runners Up’ (üçüncülük) ödülünün sahibi 3 takıma 25’er bin dolar, ‘Third Runners Up’ (dördüncülük) ödülünü kazanan 4 takıma da 10’ar bin dolar verilecek. People’s Choice (Halkın Seçimi) özel ödülünü alana ise 10 bin Dolar sunulacak.

Bu dev küresel yarışmaya resmi web sitesinden ve İngilizce olarak başvurular başlamış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.