btbilgi

Giyilebilir teknoloji her geçen gün sağlık sektörüne destek olmak için gelişmeye devam ediyor. Bunlardan biri olan akıllı saatler her ne kadar ilk başlarda çok popüler olduysa bile, artık ilk heyecan faktörü azaldı ve daha bilinçli bir kullanıcı kitlesi tarafından takip ediliyorlar. Ama akıllı saat üreticileri her yeni üründe yenilikler ve geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Tabi bunların içinde EKG monitörü olması pek beklemediğimiz bir şeydi.

Bloomberg’in bir haberinde bahsedilen özellik, Apple Watch’un ileri modellerinden birinde karşımıza çıkabilir. Apple akıllı saatini lüks bir ihtiyaç nesnesi olmaktan çıkartıp, herkesin bileğinde isteyeceği bir şeye dönüştürmeye çalışıyor. Sağlık konusunda işe yarayacak özelliklerin eklenmesi de bu amaca hizmet ediyor. Apple Watch zaten kullanıcının nabzını takip ediyor. EKG monitörü, yani elektrokardiyogram özelliği de bu becerinin ileri seviye bir versiyonu olabilir.

Apple Watch bir sonraki versiyonda EKG monitörü olabilir

Firmaya yakın bazı kaynaklara göre, Apple Watch’un yeni model prototiplerinden birinde bu özellik deneniyor. Verilen bilgiye göre, bu özellik şöyle çalışıyor: Kullanıcı Apple Watch’ın takılı olmadığı elinin iki parmağını saatin çerçevesine bastırıyor. Böylece bir kapalı devre oluşuyor ve saat kullanıcının vücudundan farkedilmeyecek bir elektrik akımı geçiriyor. Göğüsten geçen bu akım kalp atışlarındaki tuhaflıkların saptanıp kaydedilmesini sağlamakta. Düzensiz kalp atışı gibi durumlar bu şekilde önceden saptanıp, gerekli kontrol için doktora gidilmesi tavsiye edilebilir.

EKG testleri normalde bir hastanede veya acil durumlarda bir ambulansta yapılan bir işlem. Ayrıca doğru ve ayrıntılı sonuçlar için profesyonel cihazlar gerektirdiğini de belirtelim. Ama eğer Apple Watch için planlanan bu özellik düzgün şekilde çalışırsa, bazı rahatsızlıkalrın basit de olsa izleri kolayca farkedilebilir. Digital Trends sitesi şu anda piyasada Apple Watch’a eklenebielcek bir EKG monitörü aksesuarı olduğunu hatırlatıyor. KardiaBand ismindeki bu cihaz aslında akıllı saatin kayışının yerine geçen ve FDA onaylı bir aksesuar. Cihazın 30 saniyede gayet başarılı EKG sonuçları verebildiği belirtilmekte. Belki bu özelliği bir veya iki nesil sonraki Apple Watch’un içine entegre edilmiş şekilde görebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.