btbilgi

5 yıl önce elektrikli otomobil denildiğinde çok az kişinin ilgisi mevcuttu. Halbuki şu anda otomotiv sektöründeki irili ufaklı tüm firmalar bu alanda çalışmalar yapıyorlar. Küresel piyasada hem her keseye, hem de her menzil ihtiyacına uygun arabalar mevcut. Her ne kadar ülke bazında şarj istasyonlarının miktarı yeterli görülmese bile, birkaç yıla kadar o alanda da hızlı gelişmeler beklenmekte. Bu araçların çeşitleri arttıkça ve batarya fiyatları ucuzladıkça, daha da yaygınlaşacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çok seçenek var belki ama en çok satan elektrikli otomobil modelleri hangileri dersiniz? Clean Technica sitesi Aralığın sonuna yaklaştığımız şu dönemde, 2017’de Avrupa ve ABD’de en çok satış rakamlarını yakalamış modelleri listelemiş. Satış rakamları EV Obsession sitesindeki raporlardan alınmış. Burada önemli bir not düşmek gerekli, satışlar Avrupa için yılın ilk 9 ayını, ABD için ise ilk 10 ayı kapsamakta. Yani aslında bu rakamlar son ayları ekleyince daha da yüksek. Fakat sıralamalarda ciddi bir fark oluşmayacağı da belirtilmiş. Ayrıca listedeki arabaların hepsi tam elektrikli modeller, yani hibrit modeller listeye dahil edilmemiş.

Avrupa’da 2017’nin en çok satan elektrikli otomobilleri:

  1. Renault Zoe
  2. BMW i3
  3. Nissan Leaf
  4. Mitsubishi Outlander PHEV
  5. Tesla Model S

ABD’de 2017’nin en çok satan elektrikli otomobilleri:

  1. Tesla Model S
  2. Tesla Model X
  3. Chevy Bolt
  4. Chevy Volt (PHEV)
  5. Toyota Prius Prime (PHEV)

Raporda listelerdeki arabalarla ilgili çeşitli bilgiler de bulunmakta. Birinci sıradaki arabalarla ilgili en önemli notları da aktaralım. Avrupa’da birinci sıradaki Renault Zoe’nin bu seneki satış rakamı 24 bin adet olarak listelenmiş, en yakın rakibinden 9 bin adet daha fazla. Birkaç senedir Zoe’nin tartışmasız Avrupa lideri olduğu hatırlatılmakta. Buna sebep olarak Tesla’nın modellerinin daha pahalı olması, Zoe’nin sadece Avrupa bazlı satılması, daha küçük ve Avrupa sokaklarına uygun bir araba olması gösterilmekte. Tabi işin içinde Avrupalı tüketicilerin Avrupalı bir elektrikli otomobili öncelikle tercih etmesi de faktörlerden biri.

ABD’de ise listenin ilk sıralarını Tesla’nın alması normal olarak ifade edilmiş. Burada Tesla’nın arabalarının başarısı, müşterilerin yüksek memnuniyeti, karizmatik bir marka imajı, rakiplere göre yüksek menzil sunması ve uygun fiyatlar ana faktörler olarak aktarılıyor. Buna firmanın ana pazarının ABD olması ve satış eforlarının büyük kısmını buraya aktarması da eklenebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.