btbilgi

Selfitis kelimesi aslında ilk başta resmi bir kaynaktan çıkmamış. Medyada kullanılmaya başlanan bir kelime olmuş ama bazı biliminsanları ‘ateş olmayan yeren duman çıkmaz’ diyerek bu konuyu araştırmaya başlamışlar. Notthingham Trent Üniversitesi ve Thiagarajar İş İdaresi Okulu’ndan bir grup araştırmacı, dünyanın selfie (özçekim) fotoğraf yüzünden ölüm oranı en yüksek ülkesi olan Hindistan’da bir çalışma yapmış. Şimdiye kadar selfie çekerken veya çektikten sonra ölmüş insanların sayısı küresel olarak 2014’de 15, 2015’de 39 ve 2016’da 73 imiş, yani yükselen bir trendin varlığından sözedilebilir.

Araştırmacılar Selfitis rahatsızlığındaki kişilerin sık aralıklarla selfie çekme eğiliminde olduğunu açıklıyor. Sık selfie fotoğraf çekmenin sebepleri arasında o andaki ruh hallerini belgeleme, kendine güveni artırma, nasıl göründüğünü kontrol etme, hareketli sosyal medya hayatında yer alma ve benzer kişiler arasında kendini rahat hissetme gibi motivasyonlar olduğu belirtilmiş. Bunların hepsinin arkasında ise kişinin kendine güven eksikliği başta olmak üzere birçok ruhsal sıkıntı ve daha da ciddi zihinsel rahatsızlıklar olabileceği de bilgi olarak veriliyor.

Selfie çekme bağımlılığı artık resmi bir hastalık: Selfitis

‘Journal of Mental Heath Addiction’ isimli jurnalde yayımlanmış bilimsel makaleye göre, çalışmada sık selfie çekme alışkanlığı olduğu kesinleşmiş 200 kişi ile görüşülmüş. Bu kişilerde aynı zamanda ilgi arayışı, kendine dikkat çekmeye çalışma ve devamlı o anı belgelemeye çalışma gibi başka takıntılı davranışlar da gözlemlenmiş. Çalışmaya katılanların yüzde 34’ü Selfitis rahatsızlığının sınırında, yüzde 40,5’i ciddi şekilde rahatsız ve yüzde 25,5 kadarı da kronik hasta olarak gruplanmış. Davranış bozukluklarının ve takıntıların, en çok 16-20 yaş arasında görüldüğü de rapor ediliyor. Bunların yüzde 9’u her gün 8 adetten fazla selfie fotoğraf çekerken, yüzde 25’î her gün sosyal medyada en az üç selfie fotoğraf paylaştıklarını ifade etmişler.

Konu ile ilgili New York Post’a konuşan ekip üyesi Dr. Janarthanan Balakrishnan, çalışma sonuçlarını şöyle özetliyor: “Selfitis hastaları kendine güven eksikliği ve çevresine uyum sağlama zorunluluğu hissetme gibi rahatsızlıklardan mağdur oluyorlar. Bunlara ek olarak, farklı takıntı ve bağlımlılık türlerinde gördüğümüz çeşitli davranışlar da gözlemleniyor. Bu rahatsızlık artık resmi olarak belgelendiğine göre, insanların neden bu tür bir bağımlılığa kapıldıklarının daha fazla araştırılması mümkün olacak. Bu araştırmalar ile insanlara nasıl daha verimli şekilde yardım edebileceğimizi saptayacağız.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.