btbilgi

Yaşam laboratuvarı Başakşehir Living Lab tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen İnovasyon Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ve Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun katıldıkları törende farklı kategorilerde ödüller sahiplerini buldu. Bu seneki yarışmaya “Ortaokul”, “Lise”, “Üniversite” ve “Öğretmen/Öğretim Görevlisi” kategorilerinde 35 şehirden 443 proje başvurmuş durumda.

Living Lab’in inovasyon yarışmasında “Öğretmen/Öğretim Görevlisi” kategorisinde Hanife Özdemir ve Ataberk Ateş tarafından geliştirilen ‘Engele Değil Oyuna Takıl’ projesi birincilik ödülüne hak kazandı. Görme engellilerin kimseye ihtiyaç duymadan eğlenmelerinin amaçlandığı proje, ses teknolojisi kullanılarak hazırlandı. Projenin ilerleyen zamanlarda görme engellilerin birine ihtiyaç duymadan sınavlara girebileceği şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

“Ortaokul” kategorisinde ‘Akıllı Kedi Evi’ projesiyle Çağan Meteris ve ekibi birincilik ödülünü aldı. “Lise” kategorisinde, yaşlı anneannesi için geliştirdiği ‘Tohumbot’ projesiyle Alara Güler birinci “Üniversite” kategorisinde ise ‘Bizero’ isimli proje ile Mehmet Akıncılar birinci oldu. Finale kalan tüm projelerin listesi etkinliğin web sitesinde görülebilir.

Törende yaptığı konuşmada anne ve babalara seslenen Başakşehir Belediye Başkanı Yasın Kartoğlu, “Geleceğin mucitlerinin sizin evinizden çıkmasını istiyorsanız, çocuğunuzun veya çocuklarınızın elinden tutup Living Lab’a gelin. Buradaki programlara ve kurslara katılsınlar. İnovasyona, yeni fikirlere ve yenilikçi buluşlara meraklı herkesi Living Lab program ve projelerinde yer almaya davet ediyorum” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.