btbilgi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Aralık ayı başında çok ilginç bir Twitter mesajı ile gündeme gelmişti. Musk bu mesajında 2018’in ilk aylarında test fırlatması gerçekleştirilecek olan SpaceX Falcon Heavy ağır yük taşıma roketinin, yörüngeye kargo olarak bir Tesla Roadster araba götüreceğini yazmıştı. İşin ilginci, bu araç Musk’ın şahsi olarak sahibi olduğu ilk nesil Roadster’lardan biri.

Musk mesajında Falcon Heavy ağır yük roketinin 2018’in Ocak ayında test uçuşunu yapacağını söylemişti. Bu roket kendinden önceki Falcon 9 roketinin iki katı kadar güçlü. Eğer ilk uçuşunda uzaya bir araba taşırsa, büyük ihtmalle bu özelliği ile hem SpaceX, hem de Elon Musk bir kere daha adlarını tarihe yazdıracaklar. Musk kargo olarak uzaya gidecek vişne kırmızısı renkteki Tesla Roadster arabasının hedefinin Mars yörüngesi olduğunu da açıklamıştı.

Falcon Heavy roketi bir seferde yaklaşık 54 tonluk yükü uzaya götürebilecek. Tesla Roadster ise sadece 1,2 ton ağırlığında. Yani teorik olarak bu roket uzaya bir seferde 40 tane Roadster araba bile taşıyabilir. Her ne kadar bu haber ilk başta Musk’ın bir şakası gibi görüldüyse de, bir süre sonra uzmanlar Falcon Heavy roketinin ilk denemesinde değerli bir uydu taşınmasındansa, bir araba taşınmasının daha mantıklı olacağını belirtmeye başladılar. Roketin ilk fırlatmasının başarılı geçeceğinin hiçbir garantisi bulunmamakta. SpaceX firması epey başarsız geçen roket fırlatmalarından sonra işlerini yoluna sokmayı başarmış bir şirket.

Uzaya gidecek ilk otomobil bir Tesla Roadster olacak

Musk en son olarak Instagram hesabından yeni fotoğraflar paylaştı. Bu fotolar Musk’ın Tesla Roadster arabasının bir kargo taşıma modülüne takılmış halini göstemekte. Musk bu arabanın kendisi için manevi değeri olduğunu ve Mars yörüngesinde milyonlarca yıl kalıp, belki de bir uzaylı ırkın onu bulması fikrini çok sevdiğini belirtiyor. İlk nesil Roadster’lardan sadece 2 bin adet üretilmiş. Bunların çoğu kazalar veya arızalar yüzünden imha olmuş durumda. Yani bu araba hakikaten de Mars’a giderse, çok uzun yıllar sonra Dünya’da hiç kalmamışken Mars’da bir tane bulunabilir olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.