btbilgi

Nörodejeneratif hastalıkların en yaygın olanlarından biri Parkinson hastalığı. Dünya çapında 7 ile 10 milyon kişi bu rahatsızlıktan muzdarip denilmekte. Rahatsızlık ilerleyen yaşla beraber artmakta ama 80 yaşı üzerinde çoğunlukla sabitlenmekte. 50 yaşın altındaki kişilerde görülme ihtimali ise yüzde 4 olarak saptanmış durumda. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma ihtimale kadınlara göre 1,5 kez daha fazla. Hastalıkla ilgili farklı tıp alanlarından araştırmalarda umut verici sonuçlar alınıyor ama bir yandan da hastaları çeşitli yöntemlerle desteklemenin yolları aranıyor.

Columbia Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir robotik sistem bu konuda yardımcı olabilir. Geliştirilen robotik askı mekanizması, Parkinson hastalığının ilerlemesi durumunda yaşanan denge ve yürüme sorunlarında yardımcı olmak için tasarlanmış. Bu sistem hastalara doğru şekilde yürüme teknikleri noktasında destek olarak düşmeleri azaltmaya çalışıyor.

Parkinson hastalarına dengeyi bu robotik düzenek öğretecek

Sistem hastanın bel bölgesine dört noktadan bağlanan bir kemer, kemerin iplerle bağlı olduğu motorlar, hareket takip kameraları ve bir yürüme bandından oluşuyor. ‘Tethered Pelvic Assist Device’ (TPAD) adı verilen sistemde, hasta kemer ile bağlanyor ve yürümeye başlıyor. Yürüyüşündeki dengesizlikler hareket takip ile yakalanıyor ve kemer farklı taraflara çekilerek bunu doğrulayıcı yönlendirmeler yapılıyor. Kemer ve ip mekanizması hastanın hareketini engellemediği ve sadece küçük düzeltmeler yaptığı için, hasta bir yerden sonra doğru dengeyi yakalamayı kendi kendine öğrenebiliyor.

Sistem kurulmadan önce yapılan teknik denemelerde, Parkinson hastaları ile çalışılmış ve yürüyüş şablonları çıkartılmış. Hastalığın vücut dengesini nasıl etkilediği ve bunu düzeltmek için nasıl bir yöntem izlenebileceği bu testlerden sonra saptanmış. Sistemi kullanan hastalar tek bir seansta bile yürüyüşlerinde gelişme gösterebilmiş. Bu olumlu etkinin sadece seans sırasında değil, sonrasında da işe yaradığı gözlemlenebilmiş.

Çalışmanın ‘Nature’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalesine bakılırsa, henüz bu sistemin uzun süreli kalıcı etkilerini onaylamak için çok erken. Daha fazla deneme ve tedavi seanslarına ihtiyaç var. Ama bu yöntem ve benzer mekanik çözümler sadece hastalığın ilerleyen noktalarında destek amacı güdüyor. Biliminsanlarının asıl niyeti ise hastalığı kökünden, tamamen tedavi edebilmek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.