btbilgi

İnsanların ağırlıklarını ölçmek için, aynı günümüzdeki gibi gelecekte de bir cihaza ihtiyaçları olacağını varsayıyoruz. Ama bu tartı hem akıllı olacak, hem de size kaç kilo olduğunuzu açıklamayacak. Sadece sağlığınızın ne durumda olduğunu size söyleyecek. Hatta büyük ihtimalle bir ekranı bile olmayacak, sonuçlarınızı akıllı telefondaki veya akıllı ev sistemindeki asistanınızdan öğreneceksiniz. İşte Shapa isimli tartı, bu geleceğin ilk örneği denilebilir.

Davranış ekonomisti Dan Ariely tüm kariyeri boyunca insanların neyi neden seçtiklerini incelemiş. Neden bazı şeylere ihtiyacımıza varken almayız, bazı ihtiyacımız olmayan şeylere ise tonla para dökeriz? Neden yalan söyleriz, neden sağlığımız için doğru kararları vermeyiz? Sağlık konusuna gelince Ariely durup bir düşünmüş, çünkü çoğu zaman sağlığımız ile ilgili önemli kararları yetersiz veri yüzünden veremiyoruz. Banyomuzda veya yatak odamızda duran tartılar da bu yetersiz veri akışının bir parçası diyor Ariely. Tartı konseptini tekrar gözden geçirmemiz gerektiğine inanmış ve böylece Shapa isimli ürünün ilk adımlarını atmış.

Ariely insanların günlük yaşamlarında sağlıkları ile ilgilli nasıl bilgi edindiklerini incelemiş. Bunun sayısız yolu var. En kolayı bir tartıya çıkıp ağırlık ölçmek. Fakat günümüzde akıllı telefonlar, akıllı saatler, fitness bileklikleri ve çeşitli aksesuarlar sayesinde vücudumuz ile ilgili bir sürü veri edinebiliyoruz. Kaç adım yürüdüğümüzden kaç adım merdiven çıktığımıza, nabızdan yakılan kalorilere, kandaki şekerden kas/kamir oranına kadar her türlü bilgiye kolayca erişebiliyoruz. Ama Ariely bu bilgileri doğru kullanmadığımızı düşünmekte.

Bir tartıya çıkıp da 5 kilogram hafiflediğinizi gördüğünüzde tartı size 5 kg yağ mı, 5 kg kas mı kaybettiğinizi, yoksa kolunuz kesildi de ondan mı kilo kaybettiğinizi söyleyemez. Shapa akıllı tartı o yüzden sizi asla ağırlığınız ile değerlendirmiyor. Tartının üzerinde bunu gösteren bir ekran yok, hatta akıllı telefon uygulamasında bile bunu size belirtmiyor. Shapa size basitçe vücudunuz ve sağlığınız ne durumda, onu anlaşılır şekilde iletiyor. Sadece ağırlığınızı değil, kas/kemik yapınızı da tarayabilir. Eğer Apple Watch veya Fitbit gibi bir akıllı aksesuar ya da bir fitness takip uygulaması kullanıyorsanız, onlardan da bilgi topluyor ve hepsini size özel şekilde raporluyor.

Shapa size sağlık durumunuzu 1 ile 5 arasında değerlendirerek anlatıyor. 3 çıkarsa durumunuz değişmemiş demektir, 1 kötüye gitmişsiniz, 5 ise iyiye gitmişsiniz anlamına geliyor. Ariely bu türden bir yorumlamayı insanların daha kolay algılayacaklarına ve hayatlarında gerekli değişiklikleri yapmaya, davranış şablonlarını değiştirmeye daha hevesli olacaklarına inanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.