btbilgi

Son birkaç senedir Magic Leap firması ile ilgili haberler duyuyoruz. Yepyeni bir artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojisi üzerinde çalıştıklarını söyleyen firma, şimdiye kadar elle tutulur bir şey gösterememişti. Sadece bazı teknoloji demoları, çeşitli görseller ve videolar bulunmaktaydı. Fakat artık geliştirdikleri gözlük belli bir noktaya gelmiş demek ki, Magic Leap One adını verdikleri bu ürünü tanıtmaya karar vermişler.

Ürünün tam adı Magic Leap One Creator Edition. Aynı sanal gerçeklik gözlüğü üreten Oculus ve HTC’nin ilk versiyonları veya Microsoft’un AR gözlüğü HoloLens’in ilk versiyonu gibi, bunun da ilk versiyonunun uygulama geliştiricilere yönelik hazırlanacağı varsayılabilir. Magic Leap web sitesinde yeni ürünleri için yine iddialı sözler sarfediyor: “Bu ürün ile bilişim dünyasına yeni bir boyut ekliyoruz. Bu boyut dijital gerçekliğin, fiziksel gerçekliğe saygı duyduğu ve onu geliştirdiği bir boyut.”

Magic Leap One artırılmış gerçeklik sistemi tanıtıldı

Açıklamalara bakılırsa, Magic Leap One isimli sistemin en büyük yeniliği ‘Lightfield’ (ışık alanı) teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde gözlük hem çevrenizdeki ortamı tarama, hem de kullanıcı hareket takip teknolojisini sıkıca birleştiriyor. Lightfield teknolojisi sayesinde dijital ışık, görüş açısındaki farklı katmanlarda gerçekçi şekilde görüntülenebilmekte. Firma bu sayede dijital nesneler ve fiziksel nesneleri kesintisiz, takılma, atlama olmadan üstüste bindirebildiğini belirtiyor. Böylece sanal öğelerle gerçek nesneler doğal bir şekilde etkileşime girebiliyorlar.

Magic Leap One artırılmış gerçeklik sistemi tanıtıldı

‘Lightwear’ gözlük bu teknolojide ihtiyacı olan işlem gücünü, bele takılan ve bir kabloyla gözlüğe bağlanan ‘Lightpack’ isimli mini bilgisayardan alıyor. Kullanıcı sanal dünyadaki hareket kontrolünü ise ‘Control’ ismi verilmiş kablosuz kumanda ile gerçekleştirecek. Geliştirici versiyonu 2018’de piyasaya çıkacak, ayrıca yaratıcılar ve uygulama geliştiriciler için hazırlanan ‘Creator Portal’ da 2018’de açılacak. Burada gözlükle kullanılabilecek çeşitli oyunlar ve uygulamalar yer alacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.