btbilgi

Birleşik Krallık genişbant internet erişiminin, her vatandaşı için yasal bir hak olduğu kararını verdi. Ülkede yürürlüğe giren ‘Dijital Ekonomi Yasası’ (Digital Economy Act) 2020 yılına kadar tüm Birleşik Krallık yaşayanlarının en az 10 Mbps hızında internet hizmeti talep etme hakkını resmi olarak onaylamış durumda. Bu talep hakkı da, Evrensel Hizmet Yükümlülüğü (Universal Service Obligation) isimli bir başka yasa ile korunmakta.

Bu yasa görüşülürken vatandaşlara tahsis edilmesi zorunlu hız önce 30 Mbps olarak tartışılmış. Fakat daha sonra minimum 10 Mbps olarak değiştirilmiş. Hükümetin bu hakkın korunmasını nasıl sağlayacağına ilişkin ayrıntılar ise yasaya dahil değil ve merak konusu. Bu yasa yürürlüğe girdiği anda, Birleşik Krallık’ın en büyük genişbant sağlayıcılarından BT firması, bu hedefe uyacağına dair bir açıklama yaptı. Bu minimum genişbant internet hizmetini ülkenin kırsal alanlarına ulaştırmak amacıyla da, 600 milyon Euro harcama taahhüdünde bulundu.

Hükümetten gelen bir diğer açıklama, tüm altyapı sağlayıcı firmaların bu yasaya uymaları için bazı düzenlemeler yapılacağını belirtmekte. Kültür Sekreteri Karen Bradley konuyla ilgili olarak, “Genişbant internetin ev ve işyerleri için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Herkesin hızlı ve güvenilir bir bağlantıya sahip olmasını istiyoruz., BT firmasına sundukları yatırım için teşekkür ederiz. Fakat Birleşik Krallık’taki herkes için yüksek hızlı genişbantı sağlamanın yolunun, ancak zorunlu bir düzenleme ile gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Birleşik Krallık hükümeti bu temel hakkın tüm vatandaşlara uygulanabilmesinin gerçek yolunun, şirketlerin verdiği sözlerin tutulmasını beklemekten daha ciddi önlemler alınması gerektiğini düşünüyor. Bu amaçla yeni bazı düzenlemelerin geleceğini varsaymak yanlış olmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.