btbilgi

Bristol Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, arılar ve çiçeklerin bizim hiç tahmin etmediğimiz, hatta göremeyeceğimiz bir biçimde iletişim kurduklarını saptamış. İnsanlar çevrelerini beş duyuları ile algılıyorlar. Mesela biz çiçekleri görme, dokunma ve koku ile saptıyoruz. Arılar ise çiçekleri ısılarına göre ayırt ediyor olabilirler.

Araştırmacılar 65 türden 118 farklı çiçeği termal görüntüleme sistemi ile gözlemlemişler. Çalışmada çiçeklerin birbirinden değişik ısı şablonlarına sahip oldukları ortaya çıkartılmış. Çiçek yapraklarının genelde gövdeden 4-5 derece Celsius kadar değişim gösterebildikleri belirtiliyor. Ama bazı yapraklarda bu ısı farkının 11 dereceye kadar çıktıkları bile farkedilmiş. Araştırmacılar arılar ve çiçeklerle yaptıkları denemelerde, arıların bu ısı farklarını saptayabildiklerini gözlemlemişler.

Arılar ve çiçekler arasındaki gizli iletişim yöntemi, ısı görüşü

Denemeler sırasında gerçek çiçeklerin ısı şablonlarına benzeyen özel tasarımlardaki yapay çiçekler de kullanılmış. İnsanlar termal fotoğraflara baktıklarında hangi çiçeğin gerçek, hangisinin yapma olduğunu bilememişler. Fakat arılar her seferinde gerçek ve yapay çiçekleri ayırt etmeyı başarmışlar. Çiçek yapraklarının oluşturduğu ısı şablonlarını fark etmeleri sayesinde, arıların en çok nektar bulacakları çiçekleri tercih edebildikleri düşünülüyor. Hem bal arılarının, hem de yaban arılarının antenlerinde ısıyı farkedebilen termal sensörleri bulunduğu ifade edilmekte.

Arılar ve çiçekler arasındaki gizli iletişim yöntemi, ısı görüşü

Arılar açısından yüksek ısıya sahip çiçeklerin tercih edilmesinin bir sebebi daha var. Bu da yüksek ısıya sahip çiçek yapraklarının, nektar toplama ve polenleme işlemi sırasında arıyı sıcak tutması. Arılar bu şekilde kısa aralıklarla çiçek değiştirerek, vücut ısılarını belli bir seviyede tutmayı başarıyorlar. Bu özellik normalde daha soğuk iklimlerde bile arıların çiçekleri gezerek, ihtiyaçları olan gıdayı daha kolay toplayabilmesine yardımcı oluyor. Arıların vücut ısılarını sabit tutabilmesi de, metabolizmalarını zorlamadan daha uzun süre gezinmelerini sağlıyor.

Araştırmanın sonuçları ve bilimsel makalesi ‘eLife’ jurnalinde bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.