btbilgi

Apple’ın en çok model akıllı telefonu iPhone X, kullandığı yeni biyometrik yüz tanıma özelliği ile hem çok tepki çekti hem de çok övüldü. Ama Face ID sayesinde telefonu açma yeteneği, bu teknolojinin sadece bir kullanım alanı. Telefonun üzerinde 3D kamera, yani teknik ismi ile ‘TrueDepth Camera’ daha çok işe yarayacak gibi görünüyor. Bu kameranın becerilerini denemeye başlayan uygulama geliştiriciler ilginç denemeleye imza atıyorlar.

iPhone X’in üzerindeki 3D kamera yüzünüzü lazer ile tarayıp takip edebiliyor. İşin güzel kısmı, bunu iki boyutlu değil, üç boyutlu şekilde yapıyor. Yani derinlik tarama özelliğine de sahip. Bu özellik sayesinde akıllı telefona yüzünüzü gösterdiğinizde, onu kağıda basılmış bir surattan ayırt edebilmekte. Bu üç boyutlu tarama yeteneği, yüzünüzü bir kontrol cihazına çevirmeye de yarayabiliyor.

3D kamera kullanan yeni nesil uygulamalara örnek olarak ‘Nose Zone’ verilebilir. Brad Dwyer’ın geliştirdiği bu oyun ekrandaki topları lazerle vurmanızı sağlıyor. Kontrol arayüzü olarak da burnunuzu kullanıyorsunuz. Bu küçük oyunda süper grafikler beklemeyin, sadece yeni bir teknolojinin güzel bir kullanımı var. Kamera yüzünüzü tararken, burnunuzu merkez olarak alıyor. Burnunuzun işaret ettiği yerde bir kutu çıkıyor ve her topu zaman bitmeden burunuzla işaretleyerek vurmaya çalışıyorsunuz.

Diğer bir örnek ise ‘Rainbrow’ uygulaması. Geliştirici Nathan Gitter kaşlarınız ve genel yüz ifadeniz ile oynayabileceğiniz basit bir oyun hazırlamış. Burada bir smiley emojisini yukarı ve aşağı seviyelerde hareket ettirerek, ekranda çıkan yıldızları topluyorsunuz. Emojiyi hareket ettirmek için de kaşlarınızı hareket ettirmeniz lazım. Eğer kaşlarınızı yukarı kaldırırsanız yukarı hareket komutu, aşağıya çekerseniz aşağı hareket komutu vermiş oluyorsunuz.

Bu uygulamalar sevimli ama ilginç birer örnek. Yüz tarama teknolojisi ile daha birçok şey yapılabilir. 3D kamera yüzünüzün renkli ve üç boyutlu bir kopyasını çıkartabilir. Bu imaj oyunlardaki karakterlere yerleştirilebilir. Böylece oyunlarda bir karakter idare ettiğinizde, aslında sizin bir benzerinizi kullanıyor olursunuz. Buna bir de yüz ifadesi takip ve analiz çözümlerini eklerseniz, mutlu bir suratı veya üzgün bir suratı birer komut çevirmenin yolu açılabilir. Mesela bir video izlerken suratınızı ekşitirseniz negatif puan verilebilir. Güldüğünüzde ise otomatik ‘like’ edebilirsiniz. Bu yöntemler kullanıcı arayüzü kavramına yepyeni boyutlar ekleyebilir. Ama bakalım kaçımız bütün gün telefona bakıp tuhaf surat hareketleri yapmak istiyor?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.