btbilgi

Yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) ve makine öğrenme (Machine Learning – ML) teknolojileri, birçok sektörde işe yarayacak tonla uygulama ile birlikte gelmekte. Dünya çapında firmalar bu teknolojileri hayata geçirebilmek ve farklı işlerde pratik kullanımını sağlayabilmek için çalışıyor. Amazon CTO’su Werner Vogels, şu anın AI ve ML teknolojilerini öğrenmek için en uygun zaman olduğuna inanmakta.

Vogels bu konuyla ilgili açıklamasında üç kritik şeyin oluştuğuna dikkat çekiyor. Birincisi dünyanın her yerinden çok miktarda cihaz ve kullanıcı verilerinin akıyor olması. Bu veriler devamlı biryerlerde depolanıyor ve nihayetinde analiz edilip kullanılmaları gerekecek. İkincisi bu verilerin işlenebilmesi için gerekli tüm bulut altyapısına erişim çok uygun maliyetli ve yaygın. Üçüncüsü ise yaratılan ve eğitilen gelişmiş algoritmalar sayesinde verileri işlemek eskisine göre çok daha kolay.

Son 50 yıl boyunca AI ve ML teknolojileri sadece seçkin biliminsanları ve araştırmacıların uğraştığı bir şeydi. Şimdi ise uzman ekibi olsun olmasın her türlü şirket bu araçlara erişim salayıp, farklı işler için kullanabiliyor. Vogels’in verdiği bazı örnekler arasında tıbbi görüntülemelerde tümörlerin akıllı şekilde taranması, insanların yabancı dil öğrenmelerine yardım etme, sigorta şirketlerinde tazminat taleplerinin işlenmesinin otomatikleşmesi veya insan-makine arasında doğal sohbetlerin kurulması gibi konular var. Bilgisayar görüşü gibi bazı alanlarda makineler insan zekasına benzer beceri gösteriyor ve hatta aşabiliyor bile.

Vogels görüşlerini şu sözlerle iletmekte: “Amazon olarak, yenilikçi teknolojilerin pazar paydaşlarının giriş engelleri düştüğünde geliştiğini biliyoruz. AI ve ML için de şu an durum böyle. Geçmişte bu teknolojiyi kullanmak isteyen herkes sıfırdan başlamak zorundaydı. Algoritmalar geliştirmeli ve muazzam miktarda veri ile beslenmeliydiler; geliştirilen uygulama çok sınırlı bir iş için gerekli olsa bile… Ayrıca AI teknolojileri o kadar pahalıydı ki bunları neredeyse kimse kullanamıyordu. Günümüzde AI ve ML teknolojileri bulutta birkaç tıkla kullanılabiliyor ve özel ihtiyaçlara göre belirlenebiliyor. Uzman olmayan kullanıcılar dahi yapı taşlarını kendi servislerine kolayca ve ekonomik bir şekilde yerleştirebiliyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler, karmaşık AI veya ML algoritmalarını veya teknolojilerini öğrenmekve büyük yatırımlar yapmak zorunda kalmadan hemen denemeye başlayarak bunlardan yararlanabilirler.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.