btbilgi

2017’nin Şubat ayında Güney Kore’nin en büyük kriptopara dönüşüm sitesi Bithumb, 7 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum kaybetmiş. Bu hırsızlık Haziran ayına kadar farkedilmemiş ve dünyanın en büyük ilk beş kriptopara pazarlarından biri olarak imaj kaybına sebep olmuş durumda. Yeni bazı bulgular bu hırsızlığın Kuzey Kore kökenli bir grup hacker tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğine işaret ediyor.

BBC News sitesindeki bir haberde, Güney Kore’li bir istihbarat kurumunun bazı kanıtlara ulaştığı ve bu hırsızlık için Kuzey Kore tarafını suçladığı belirtiliyor. Kuzey Kore’nin bu hırsızlığı, nükleer silahlar geliştirdikleri için kendilerine uygulanan ambargolara tepki olarak gerçekleştirdiğine inanıldığı ifade edilmekte. Hırsızlık operasyonunda Bithumb’ın 30 bin kullanıcısının kişisel bilgileri de çalınmış. Güney Kore hükümeti Bithumb sitesine bu yüzden 55 bin dolarlık bir ceza vermiş.

Haziran ayında 7 milyon dolar eden çalıntı kriptoparaların değeri şu anda yaklaşık 82,7 milyon dolar. Buna sebep olarak Bitcoin’in değerinin sene ortasından itibaren çok hızlı şekilde yükselmiş olması gösteriliyor. Haziran ayında 2 bin 500 dolar civarında olan Bitcoin’in değeri, şu anda 18 bin doların üzerinde seyretmekte. Bu rakam 2017 başında 1.000 dolar civarındaydı.

Bu büyük hırsızlığın sonucu olarak, şimdiye kadar Güney Kore hükümetinden çok büyük bir düzenleme görmeyen dijital para piyasaları, artık ciddi bir gözlem altında tutulacağa benziyor. Bu tür saldırıların dünyanın her ülkesindeki kriptopara dönüşüm pazarı sitelerinde meydana gelebiliyor olması, kullanıcıların bu sitelere olan güvenilirliğini büyük ölçüde etkilemekte. Benzer şekilde Aralık başında yine bir diğer dönüşüm sitesi olan Nicehash de hacker saldırısına uğramış ve yaklaşık 64 milyon dolar değerinde 4 bin 700 adet Bitcoin çalındığı rapor edilmişti. Bu tür hedefli saldırıların; özellikle de düşük güvenliğe sahip sitelere yönelik saldırıların devam edeceği uzmanlar tarafından öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.