btbilgi

İlk kez 2010 yılında devreye alınan Facebook yüz tanıma sistemi, o zamandan beri büyük gelişme gösterdi. İlk başlarda kullanıcılar bir fotoğraf yüklediğinde, algoritma sizi diğer başka fotoğraflardan tanıyıp, kullanıcıya sizi etiketlemek isteyip istemediğini soruyordu. Kullanıcılar kısa süre içinde bu özelliğe tepki gösterdi ve ayarlardan etiketleme seçeneği opsiyonel hale getirildi. Bu etiketleme opsiyonu o kadar büyük tepkilere neden oldu ki, Kanada ve Avrupa çapında hukuki düzenlemeler ile yüz tanıma özelliğinin kullanımı iptal bile edildi.

Ama Facebook tabi ki yüz tanıma sistemini yok etmedi veya durdurmadı. 2015’de “Moments” adında bir uygulama çıkartıldı ve çektiğiniz fotolardaki arkadaşlarınızı tanımlama özelliği burada kullanılmaya devam etti. Şimdi de bu algoritmaların daha ileri bir aşamada kullanımı sözkonusu. Artık birisi sizin de içinde olduğunuz bir fotoğrafı platforma yüklerse, sizi etiketlesin etiketlemesin tarafınıza mutlaka bunun uyarısı gelecek. Şu anda bu özellik Facebook’un dünya çapındaki 2 milyar kullanıcısının hesaplarında (Kanada ve AB ülkeleri hariç) güncellenmiş ve aktif durumda.

Facebook yüz tanıma algoritmaları sizi her şekilde tanıyorEğer Facebook ortamına yüklenmiş bir fotoğrafta yer alıyorsanız ve sistem sizi fotoğrafta tanımlarsa, size bir “Fotoğraf Onaylama” (Photo Review) uyarısı gelecek. Bu uyarı ile ya kendinizi fotoda etiketleyebilir, siz olmadığınızı bildirebilir, fotoyu şikayet edebilir veya görmezden gelinmesini seçebilirsiniz. Yüz tanıma ve otomatik uyarı sisteminin önemli bir faydası var. Bu da başka birinin profil fotoğrafı olarak sizin bir resminizi kullanmasını engellemek. Böyle bir şey yapıldığını farkederseniz direk Facebook’a şikayette bulunabilirsiniz. Böylece kimlik ve hesap kopyalanmasının önüne biraz daha geçilmeye çalışılıyor.

Tabi sosyal medya devinin genel olarak çok başarılı bulunan yüz tanıma sisteminden tamamen uzak durmayı da tercih edebilirsiniz. Eğer güvenlik ayarlarının altından “yüz tanıma sisteminden silinme“ seçeneğini kabul ederseniz, platformda sizin kimliğinize bağlı hazırlanmış yüz tanıma şablonu komple silinebiliyor. Fakat firma tüm hukuki uygulamalar ve düzenlemelere uymasına rağmen, hala yüz tanıma sistemi ile ilgili çeşitli ülkelerin mahkemelerinde davalarla uğraşmak durumunda. Yine de bu durum, yeni alınan patentlerde bu veritabanının kullanılmasına engel değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.