btbilgi

Henüz denemeleri devam eden kendi kendine giden arabaları sokaklarımızda görmeye başlamadık bile. Fakat 2020 civarında çok büyük bir trend olmalarını herkes heyecanla bekliyor. Dev bir otomotiv endüstrisi, otomobillerin geleceğini dönüştürecek bu araçlar üzerine çalışmakta. Bazı firmalar arabaların kendisini, bazıları da çeşitli parçalarını üretme peşinde. Alman kökenli ‘ZF Friedrichshafen AG’ de bunlardan biri. Yeni tasarladıkları dokunmatik özellikleri olan direksiyon simidi, bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi duruyor.

ZF firması şasi, yürüyen aksam ve aktif/pasif güvenlik teknolojileri konusunda dünya çapında bilinen şirketlerden biri. Firmanın nihai amacı, olabilecek en güvenli otomobillerin üretilmesi ve küresel trafik kazaları oranının sıfıra indirilmesi. Geliştirdikleri bu ilginç direksiyon simidi de bu amaçla üretilmiş. Yani gelecekte otonom araçların yollarda hüküm süreceği fikri üzerine. Otonom araçlardaki insanlar büyük ihtimalle şoförden çok yolcu olacaklar. Fakat farklı otonom araç kontrol seviyeleri olduğu için, belki de bu araçlardaki tüm kontrol yüzeylerini yoketmek mantıklı olmayabilir diye düşünüyorlar.

Otonom araçlara özel dokunmatik direksiyon konsepti

ZF’nin geliştirdiği direksiyon Seviye 3 ve üzeri otonom arabalar için tasarlanmış. Normal bir direksiyona kabaca benzemekle beraber, dönerek hareket etmiyor. Dokunmatik yüzeyi ve fiziksel geri besleme sistemi ile kullanılıyor. Bunu dışında aracın kendine özel fonksiyonları da direksiyondan kontrol edilebilecek. Mesela direksiyona parmakla tek tıklama kornayı çalıştırmayı, çift tıklama silecekleri başlatmayı veya üzerinde parmak kaydırma radyonun sesini açmayı sağlayabilir. Direksiyonun çevresindeki LED ışıklar, aracın hangi otonom sürüş seviyesinde olduğunu hemen görmenize yardım edecek.

Direksiyonun ortasındaki 7 inçlik ekran, aracın durumunu ve seçilen fonksiyonları daha rahat görebilmek için destek birimi olarak çalışacak. Bu direksiyonda, şu anda kullandıklarımızdan önemli bir fark var, ortadaki direk bulunmuyor. Sürücü hava yastığı mekanizmaları genelde direksiyonun ortasında bulunur. Burada ise direksiyonun arka yüzeyine gömülü duruyor. Bir kaza anında bu özel hava yastığı arkadan öne doğru şişerek, direksiyonun etrafını ve önünü kaplayacak. Böylece şoförün ekrana veya direksiyona çarpması engellenecek.

ZF bu fütüristik cihazı 2018’in Ocak ayında Las Vegas’da düzenlenecek CES tüketici elektroniği fuarında sergileyecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.