btbilgi

Dünyanın en büyük streaming video platformu Netflix, her yıl kendine özel dizi ve film üretebilmek için 7 milyar dolar harcamakta. Bu dev bütçe ile çekilen eserlerin, izleyici isteklerine uyması çok önemli. İlginç dizi ve filmler görmek için platformda kalmanız demek, aboneliğinizi isteyerek devam ettirmeniz anlamına geliyor. Ama bu dizi ve filmleri farketmezseniz, onları izlemeyi seçmeyebilirsiniz. İşte Netflix bunu garantilemek için kişiye özel grafik tasarım bile yapıyor.

Platformda bir kez birşeyler izlemeye bağladığınız anda, arka plandaki makine öğrenme sistemleri sizin zevk profilinizi ortaya çıkarmaya başlıyor. Hangi dizileri ne kadar izlediğinize bakarak, ne sevdiğinizi öğreniyor. Bu sayede size önerilerde bulunuyor, genelde de bu öneriler epey başarılı çıkmakta. Ama Netflix’in öğrenme sistemi bunu da ötesine geçerek, bize en çekici gelecek grafikleri de sunabilmekte. Mesela eğer izlediğiniz dizi ve filmlerden çıkan profilinize göre size Stranger Things dizisini önerecekse, bunu herkese farklı bir grafikle gösterebilir.

Netflix dizilerinin reklam grafik tasarımları bile bize özel

Tanıtım ekranlarında ve ikonlarda Stranger Things’in en az 9 farklı grafik tasarımı bulunuyor. Fantastik sevene farklı, korku sevene farklı, drama sevene farklı veya bilimkurgu sevene farklı tasarım görüntülenebilmekte. Bu da size o dizinin en ilginç yanını sunarak, izlenmeye başlama olasılığını yükseltmek için planlanmış. Netflix’in resmi blogunda yer alan bir makale, bu özelleştirme sisteminin nasıl çalıştığını bizlere anlatıyor.

Netflix dizilerinin reklam grafik tasarımları bile bize özel

Bir izleyici romantik filmlere meraklıysa, ona ‘Good Will Hunting’ filminin reklamı grafiğinde Matt Damon ve Minnie Driver’ın yakınlaştığı bir sahne gösteriliyor. Eğer izleyici komedi filmlerine meraklıysa, aynı filmin grafiğinde bu sefer Robin Williams yer alıyor. Bir diğer örnek de yine popüler filmlerden ‘Pulp Fiction’dan verilmiş. İzleyici Uma Thurman’ı seviyor ve filmlerini tercih ediyorsa, ona Pulp Fiction önerirken klasik ve çok iyi tanınan poster görsel sunulmakta. Eğer John Travolta hayranı ise grafik onu kullanacak şekilde değişebilmekte.

Netflix dizilerinin reklam grafik tasarımları bile bize özel

Burada seçimler ve öneriler elle yapılmıyor, herşey platformdan toplanan verilere bağlı. Arka plandaki makine öğrenme teknikleri ile çalışan algotirmalar bunlara karar veriyor. Her dizi ve film için birden fazla konsept grafik hazırlanmakta. Sistem izleyici profiline göre bunu bizim ekranımıza getirmekte. Ama bir başka izleyici bizim gördüğümüz reklam grafiğini asla görmeyebilir.

Netflix içeriklerini ve öneri sistemini hala optimize etmekle meşgul. Eğer yanlış öneri verdiyse ve izleyici önerilen diziyi hiç izlemezse, bu da bir süre sonra veri olarak yerini alıyor. Anlaşılan sistem mükemmelleşinceye kadar da optimizasyon devam edecek. Herşey bize daha güzel içerikler sunabilmek için.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.