btbilgi

Ticari uzay yolculukları firması SpaceX, ismini tarihe bir kere daha yazdırmayı başardı. Geçtiğimiz Cumartesi günü firma ilk kez daha önceden kullanılmış bir roket kapsülünü alıp, yenileyip tekrar kullanmayı başardı. Bu bir deneme değil, gerçek bir görev olarak tarihe geçmiş durumda. CRS-13 kodlu görev, NASA’nın Uluslararası Uzay istasyonu’na (ISS) önemli malzemeler gönderdiği gerçek bir görev. Böylece SpaceX’in kapsül teknolojisinde ne kadar ilerlediği ve ne kadar güvenilir olduğu da meydana konmuş oldu.

Firma bu fırlatmada ayrıca daha önce kullanılmış bir roketi de tekrar kullanarak çifte zafer elde etti. Dragon kargo kapsül birimini yörüngeye yollayan Falcon 9 roketinin kendisi de, daha önce ISS’e yük taşımış bir roket. Roketlerin ve kapsüllerin tekrar tekrar kullanılabilmesi, uzay yolculuklarının maliyetlerini ciddi şekilde düşürecek bir konsept. Bu yolculuklarda hem roketler, hem de kapsüller çok büyük strese maruz kalıyorlar. O yüzden de şimdiye kadar roketler hep gözden çıkartılabilir olarak inşa edilmekteydi. SpaceX ise çok uzun süre roketleri zarar görmeden tekrar yeryüzüne indirme teknolojisini mükemmelleştirmek için uğraştı.

Fırlatmadan ve kapsül teslimatından sonra, Falcon 9 roketi Cape Canaveral’deki SLC-40 kalkış rampasına geri iniş yapmayı başardı. Bu iniş firmanın bu seneki 14’üncü başarılı roket iniş manevrası oldu. Ayrıca bu fırlatma firmanın 2017’deki 17’inci yörüngeye roket yollama görevi. NASA bu görevin başarısını gözden geçirerek, bundan böyle fırlatmalarda düzenli olarak yeniden kullanılabilir roketleri ve kapsülleri kullanma konusunda kararını verecek. Bu durum hem SpaceX hem de NASA için çok önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Falcon 9 roketinin ucundaki Dragon kapsül, ISS’e 2 tonluk yük taşıyordu. Bu yük istasyon için yedek malzemeler ve araştırma donanımı içermekteydi. Bu donanımın arasında özel iki sensörün bulunduğu bilgisi de veriliyor. Bu sensörlerden biri istasyona monte edildiği zaman, çevre bölgedeki uzay çöplerini algılayacak. Diğeri ise Güneş’den Dünya’ya gelen ışınım miktarını uzaydan ölçecek bir cihaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.