btbilgi

Aynı motorsiklet kullanıcıları gibi, bisiklet kullanıcıları içi de kask önemli bir unsur. Bisikletler her ne kadar (genelde) motosikletler kadar hızlı gitmese de, elektrikli bisikletler yavaş yavaş arayı kapatıyor. her halükarda güvenlik açısından bir kask takmak kesinlikle gerekli. Nihayetinde kafanızı korumak, hangi araçta olursanız olun en önemli şey olmalı. Ama bisikletseverler genelde buna pek dikkat etmiyorlar. Kask kullanmamanın birinci sebebi, günlük yaşamda yanlarında bir kask dolaştırmak istememeleri. Ama LID ismindeki portatif kask bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilir.

Katlanıp taşınabilir LID kaskın yaratıcısı Sam Terry, araştırmalar sonucunda bisiklet kasklarının günlük koşuşturma içinde taşıma zorluğuna dikkat çekiyor. Sırf bu yüzden insanların güvenliği bile ikinci plana attıkları anketlerle kanıtlanmış. Fakat bisiklet kullanımı da dünya çapında artıyor. İnsanlar toplu taşımaya veya arabalara alternatif olarak, daha sağlıklı ve ucuz olduğu için bisiklet kullanmaya yöneliyorlar. Terry ise bu kask taşıma problemini nasıl çözeriz diye düşünürken, katlanabilir kask fikri aklına gelmiş.

LID kask kullanılmadığı zaman iki yanı içe doğru giriyor ve boyutu neredeyse yarıya iniyor. Bu şekilde büyükçe bir çantaya veya bir çekmeceye kolaylıkla sığabilmekte. Kaskın ana parçaları tüm gerekli güvenlik ve çarpışma standartlarına uygun şekilde imal edilmiş. Bu şekilde hem tek parça bir kask kadar dayanıklı, hem de geri dönüştürülmüş malzemelerden üretildiği için çevreye de saygılı. Parçaların arasındaki bölünme noktaları aynı zamanda birer hava kanalı olarak görev yapıyor, bu da çoğu tek parça bisiklet kaskında bulunmayabilen bir özellik.

Kask sadece pratik değil, güzel de görünüyor, böylece bir taşla birkaç kuş birden vurmuş oluyorsunuz. LID kaskın tasarımı ve denemeleri iki yıl sürmüş, Terry ve ekibi bu sürecin tamamını kendileri finanse etmişler. Şimdi ürün seri üretime girecek ve ilk siparişler için bir IndieGoGo bağış kampanyası başlatılmış. Halen devam etmekte olan kampanya sayesinde 99 doalra bir tane önsipariş edebilirsiniz. Ürün Mayıs 2018’de piyasaya çıktığında 150 dolara satılıyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.