btbilgi

2018 Kış Olimpiyatları veya genel kullanılan ismi ile “PyeongChang 2018” bu sene Güney Kore’de gerçekleştirilecek. 9-25 Şubat 2018 tarihileri arasında düzenlenecek oyunların geleneksel parçalarından biri de meşale taşıma. Bu tarihi etkinlikte bu sene ilginç bir gelişme yaşandı. Meşaleyi PyeongChang’a taşıyanlardan ikisi insansı robotlar oldu.

Kış Olimpiyatları meşale taşıma seremonisinin 41’inci gününde, meşaleyi ilk olarak HUBO isimli robot aldı. Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nde (Korean Advanced Institute of Science and Technology – KAIST) geliştirilen bu robot meşaleyi bir süre taşıdı. Ardından bir duvarı keserek, meşaleyi duvarın arkasında bekleyen robot araştırmacısı ve mühendis Profesör Oh Jun-Ho’ya aktardı. Jun-Ho aynı zamanda HUBO’yu da geliştiren ekibin lideri.HUBO robotu 2015’de DARPA’nın açtığı ‘Robotics Challenge’ yarışmasını kazanmış.

Jun-Ho ise bir süre sonra meşaleyi bu sefer yine insansı bir araç olan FX-2’ye verdi. FX-2 bir insan tarafından kontrol ediliyor, yaklaşık 3 metre uzunlukta ve 270 kilogram ağırlığında. HUBO Lab ve Rainbow Robotics firmaları tarafından ortak bir çalışma olan bu makine, iki kolu ve beşer parmaklı insansı eli ile dikkat çekiyor. Bu eller makinenin pilotu tarafından yönetilmekte. Meşale taşıma seremonisi sırasında FX-2 aracı, biliminsanı olmak isteyen 14 yaşında bir genç tarafından kontrol edildi.

Güney Kore tam da Kış Olimpiyatları öncesinde gerçekleştirdiği bu etkinlik ile, tüm dünyaya robotik yarışında ben de varım diyor. HUBO robotları olimpiyatlar sırasında çeşitli görevlerde kullanılacaklar. Robotların 85 adedinin tesislerde temizlik, güvenlik ve bilgilendirme hizmetleri yürütecekleri belirtilmekte. Güney Kore Olimpiyat Komitesi Başkanı Lee Hee-Beom ise konuyla ilgili olarak, “Tüm zamanların teknoloji ve iletişim açısından en üstün olimpiyat oyunlarını gerçekleştireceğiz. Bu gösteri, olimpiyatlar sırasında yapacaklarımızın küçük bir işareti.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.