btbilgi

Rüzgar enerjisi her geçen sene Kuzey Amerika ve Avrupa için daha önemli hale gelmekte. Artan yatırımlar ve ardı ardına kurulan rüzgar santralleri, varolan büyük potansiyeli kullanmak için inşa edilmekte. ABD’deki rüzgar türbinleri ülkedeki 25 milyon eve elektrik sağlayacak kadar gelişmiş durumda. Aynı durum Avrupa’nın hem karasal, hem de denizde kurulu santralleri için geçerli. Fakat iklim değişikliği bu potansiyeli düşürecek bir etkiye sahip olabilir.

Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre iklim değişikliği beraberinde ciddi bir rüzgar sorunu da getirecek. Kuzey Kutbu ve ekvator arasındaki yüksek ısı farkı, Kuzey Yarıküre atmosferindeki rüzgar sistemlerini oluşturan ana sebep. Kutupların ısınması demek, ekvator ile kutuplar arasındaki ısı farkının azalması anlamına gelmekte. Bu da Kuzey Yarıküre çapında daha zayıf rüzgar ve fırtına oluşumlarına yol açabilir denilmekte. Bundan en çok etkilenecek bölgeler ise Kuzey Amerika, Birlleşik Krallık, Ortadoğu’nun kuzeyi ve Asya’nın belli bölümleri olacak.

Kolorado Üniversitesi araştırmacılarından Kristopher Karnauskas araştırma sonuçları ile ilgili olarak, “Bulgularımız bu bölgelerde rüzgar gücünün sıfıra inmeyeceğini, yüzde 10 kadar azalabileceğini göstermekte” diyor. ‘Nature Geoscience’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makale, Güney Yarıküre için ise tam tersi bir senaryo sunmakta. Bazı hesaplanan iklim değişikliği modellerine göre, Güney Yarıküre toprakları ve okyanusları arasında oluşması beklenen ısı farkları daha da güçlü rüzgarlara yol açabilir.

Karnauskas ve araştırma ekibi bu durumdan rüzgar santrallerinin ne kadar etkilenebileceğini de öngörmüşler. Çalışmada 10 farklı potansiyel iklim modeli ele alınmış. Bu modellerin her biri 2050 ve 2100 yılları arasında oluşabilecek farklı maksimum karbondioksit seviyelerini ele almış. Bu modellere göre 2050 civarında Kuzey Yarıküre’de rüzgarlar yüzde 8 ile 10 arası, 2100 civarında da yüzde 14 ile 18 arasında azalma gösterebilir. Bunun da rüzgar santallerinin potansiyel enerji üretiminde yüzde 30 kadar bir kayıba yol açması beklenmekte. Varolan insan nüfusunun ve rüzgar santrallerinin büyük kısmının Kuzey Yarıküre’de olduğu düşünülürse, bu tahmin tehlike sinyalleri vermek için yeterli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.