btbilgi

Çin’în 12 milyon kişilik şehri Shenzen, 2011’e kadar sadece dizel otobüsler kullanmaktaydı. 2011’de elektrikli otobüs projesini başlatan şehir yönetimi, bu işe dünya çapındaki çoğu şehirden önce girişmiş durumda. Ve dünya çapında tüm toplu taşıma otobüsleri elektrikliye dönüştürülen ilk şehir olmak üzere. Çünkü 2018 itibarı ile şehirdeki 16 bin otobüsün hepsi elektrikli modellerle değiştirilmiş olacak.

Karşılaştırmak gerekirse, İETT sitesine göre İstanbul’da 2 bin 756 belediye otobüsü ve 1.283 Halk Otobüsü bulunmakta. Fast Company sitesine göre ABD’nin en büyük toplu taşıma filosuna sahip New York’da ise yaklaşık 5 bin 800 otobüs var. ABD’nin en büyük otobüs filolarına sahip 5 şehri olan New York, New Jersey, Los Angeles, Chicago ve Washington’daki tüm otobüsleri toplayınca bile Shenzen’deki miktarı yakalayamıyorsunuz.

Bu kadar çok otobüsü elektrikliyle değiştirmek çok büyük bir proje olmuş. Ama proje hem hükümet, hem de yerel yönetimin kararlılığı ile başlatılınca başarısı garantilenmiş. Çin’in (ve dünyanın) en büyük elektrikli otobüs ve lityum-iyon batarya üreticilerinden BYD firmasının Shenzen kökenli olması da işleri epey hızlandırmış. BYD firması Shenzen’deki elektrikli otobüslerin yüzde 80’ini tek başına sağlamış. 2015’de sokaklarda 3 bin 600 adet, 2016’da 9 bin adet ve 2017 içinde de 15 bin adet elektrikli otobüs devreye alınmış. 2018’e kadar kalan 1.000 adet otobüs de filoya katılacak.

Çin hükümeti ülke çapında elektrikli toplu taşıma devrimini mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleştirmek niyetinde. Bunun sebeplerinden biri Çin’in büyük şehirlerindeki hava kirliliğinin üst sınırlarda olması. Shenzen de bu sorunla uğraşan şehirlerden biri. Otobüs filosunun tamamen elektrikli olması sayesinde havayı kirleten emisyonlar tamamen ortadan kalkmış olur. Ayrıca otobüsler için harcanan dizel yakıt masrafının da bitmesi önemli bir konu. Ek olarak yeni otobüsler sayesinde işletme ve bakım maliyetleri de düşüyor. Sokaklarda otobüslerin yarattığı egzos gazı ve ses kirliliğinin sona ermesi de cabası.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.