btbilgi

Temiz su halen dünya üzerindeki her insanın erişebildiği bir şey değil. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 2 milyar insan her gün temiz olmayan bir su kaynağından yararlanmak zorunda kalıyor. Bakterilerle dolu su ile aktarılan kolera, dizanteri, ishal ve tifo gibi hastalıklar her sene 500 bin ölüme yol açmakta. Bu rakamlarla mücadele etmek isteyen bir su filtreleme firması olan LifeStraw, ürünlerini bir kampanya ile temiz su ihtiyacı olan çocuklara götürüyor.

Firmanın en iyi bilinen ürünleri 20 dolarlık küçük su arıtma tüpü LifeStraw ve 50 dolarlık filtreli termos LifeStraw Go. Bu ürünler içerdikleri güçlü arıtma sistmeleri ve taşınabilirlikleri ile doğa gezginlerinin, kampçıların, maceracıların ve otostopçuların yanlarından ayırmadıkları cihazlar. Bu cihazlardaki karbon bazlı filtreler sudan kaynaklanan bakteri, parazit ve tekgözelilerin (protozoa) yüzde 99,9’unu temizleyebiliyor.

Ama bu kadarı da yeterli değil, çünkü dünya çapında temiz su bekleyen milyonlarca çocuk var. Firma bu nedenle 2014’de “Follow the Liters” isimli bir kampanya başlatmış ve 1 milyon kişiye temiz su götürme vaatinde bulunmuş. Bu kampanyada satın alınan her ürün, gelişmekte olan bir ülkedeki okul çağındaki bir çocuğa temiz su ulaştırılması anlamına geliyor. LifeStraw üç sene sonra bu hedefe doğru sağlam adımlarla ilerlediğini belirtiyor.

Firma bu projede büyük boy su filtreleme sistemi olan ‘LifeStraw Community’ ürününü kullanıyor. Bu cihaz günde maksimum 100 kişiye temiz su sağlayabilen, saatte 12 litre arıtma özelliğine sahip bir konteyner. Filtresi 100 bin litre su arıttıktan sonra değiştiriliyor. Bu konteyneri monte ediyor ve yukarıdan suyu dolduruyorsunuz. Temiz su ise alttaki musluktan alınıyor.

Kampanya sitesindeki bilgilere göre şimdiye kadar Kenya ve Hindistan’daki çeşitli küçük topluluklardaki ve 1053 okuldaki 633 bin’den fazla çocuğa ulaşılmış durumda. Firma sadece ürünü gönderip aradan çekilmiyor, şimdiye kadar 4 bin 600 noktaya ziyaretler yapılmış ve filtre sistemlerinin düzgün çalıştığına emin olmak için testler düzenlenmiş. Siz de bu kampanyaya katılmak için bir LifeStraw ürünü satın alabilir veya kampanya sitesinden bağış yapabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.