btbilgi

Gingko Bioworks, ismini ‘gingko biloba’ ağacından almış bir şirket. Gingko ağacı Ginkgophyta türünün yol olmamış tek örneği ve 270 milyon yıl önceden gelen fosillerde bile izi bulunabiliyor. İsmini ondan alan organizma tasarımcısı şirket de gayet başarılı durumda. Yazılım ve donanım otomasyonu sayesinde organizma üretimini ölçekleyebilmiş ve tasarladıkları ilaç çözümleri ile ABD ordusuna bile ürün sağlayan biyoteknoloji firması, yeni aldığı yatırım ile 1 milyar dolar değerine ulaşmış durumda.

Firmanın kendisi yeni bir yapılanma sayılmaz. 2009 yılında kurulmuş, 2014 yılında ünlü ABD kökenli hızlandırıcı kurum Y Combinator’a kabul edildiğinde 15 kişilik bir araştırma ekibine sahipmiş. Son üç yılda 429 milyon dolarlık fon toplamış. Önceki sene 154 milyon dolar, geçtiğimiz sene ilaç firması Bayer’in ortaklığı ile 100 milyon dolar ve bu sene D Serisi fonlama ile 275 milyon dolar daha almış. Son fonlamanın arkasında Viking Global, Y Combinator’ın kendi ‘Continuity Fund’ı, Cascade Investment, Bill Gates ve General Atlantic bulunuyor.

Gingko Bioworks işe gıda ve kozmetik endüstrisi için maya hücreleri üreterek başlamış. Ardından ABD ordusunun teknoloji Ar-Ge birimi DARPA için probiyotik ürünleri geliştirmiş. Bu ürünler ABD askerlerinin gittikleri ülkelerde yedikleri yemekler yüzünden mide hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltan, özel tasarlanmış karışımlar. Ayrıca tarım sektörüne, çiftçilerin kimyasal gübre ve ilaçlara bağımlılığını azaltacak cinsten bakteriler de geliştiriyorlar. Bir diğer çalışma alanları ise vücudun çeşitli hastalıklarla savaşmasında yardımcı olan ‘yaşayan ilaçlar’.

Yeni fon sayesinde firma hem yeni açtığı ‘Bioworks3’ isimli üretim tesisini tamamlayacak, hem de yeni pazarlara girmek için operasyonlarını genişletecek. Tech Crunch sitesine açıklama yapan Gingko Bioworks CEO’su Jason Kelly, “Biyoteknoloji sayesinde her geçen gün daha fazla tüketici ürünü dönüşüme uğruyor. Bizim dışımızda ‘Bolt Threads’ ve ‘Impossible Foods’ firmalarının yaptıkları buna güzel bir örnek” diyor.

Firma farklı sektörlerde çeşitli iş ortakları ile çalışıyor. Ginkgo Bioworks bir ürün için gerekli organizmaları tasarlıyor ve üretiyor. Bunları ürünü geliştiren firmaya veriyorlar ve asıl ürün diğer firmalardan çıkıyor. Fakat özel tasarlanmış organizmalar olmadan bazı ürünlerin gerçeğe dönüşmesi mümkün değil. İşte firmanın gücü de burada yatıyor. Kelly şirketi satmak konusunda çok hevesli olmadıklarını da ifade ediyor. Çünkü onlara göre bu endüstri yepyeni ve büyük potansiyeli olan bir alan. İşe yeni başlamış durumdalar, geleceklerini de çok parlak görüyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.