btbilgi

Mısır’daki piramitler yıllar boyu incelendi ama hala bazı gizemleri olduğunu biliyoruz. Fakat bu keşifler eskisi gibi dinamitler ve kazma kürekle yapılmıyor. Bu sene yapılan bir çalışmada, muon görüntüleme teknolojisi sayesinde Gize’deki Büyük Piramit içinde daha önce bilinmeyen gizli bir oda bulundu. Sadece piramitler değil, dünya çapındaki antik tüm yapılar ve kalıntıların korunması gerekiyor. İleri teknoloji bu tür araştırmalar için her geçen gün yeni teknikler sağlamakta, mikro zeplin tasarımı da bunlardan biri.

ScanPyramids isimli organizasyon, bu ileri teknikleri piramit araştırmalarında kullanmak için kurulmuş. Organizasyon araştırma kurumları Inria, CNRS, Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, HIP Enstitüsü ve Dassault Systèmes ile birlikte geliştirdiği mikro zeplin projesi, piramitlere zarar vermeden gizli bölümlerin incelenmesi amacını taşıyor.

Bu zeplin sönük ve kapalı haldeyken yaklaşık 4 santimetre çapında bir boruya sığabilmekte. Boru incelenecek odanın duvarında açılan küçük bir delikten sokulup diğer tarafa itiliyor. Duvarın diğer tarafında ise zeplin şişirilip, altında taşıdığı elektronik aparat ile havalanıyor. Mikro zeplin artık uzaktan kumanda edilebilir, altında bulunan mini spot ve kamera ile keşif başlayabilir. Eğer kullanıcı mikro zeplin ile kablosuz bağlantıyı kaybederse, araç otomatik şekilde başlangıç noktasına dönebiliyor.

Burada hedef antik binaların araştırılması sırasında mümkün olduğu kadar az hasar vermek ve az iz bırakmak. Zeplin drone modelinin seçilmesi ise uzun araştırmalardan sonra mümkün olmuş. Zeplin tasarımı bacaklı veya tekerlekli uzaktan kumandalı drone’lardan daha geniş hareket kabiliyetine sahip. Yükselip alçalarak bakılan yerlere farklı açılardan yaklaşma şansı veriyor. Benzer bir teknoloji uçan helikopter drone araçlarında da var. Ama bu drone tipi özellikle tercih edilmemiş, çünkü pervanelerin duvarlara çarpıp zarar verme ihtimali daha yüksek. Ama şişen bir balon aynı zararı yapamaz.

Araştırmacılar alandaki ilk denemeler için Mısır Antik Bakanlığı’ndan izinleri bekliyorlar. Ama bu mikro zeplin projesi sadece piramitler değil, dünyanın her yerindeki kalıntıları incelemede işe yarayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.