btbilgi

İtalyan lüks ürün satış sitesi Yoox, “flash sale” denilen kısa sürede satış konseptine yepyeni bir boyut getirmiş durumda. Firmanın yeni tekniğinde YouTube’da gezinirken karşınıza 15 saniyelik bir reklam çıkıyor. Bu reklam içinde ayakkabı, bir kıyafet veya bir kozmetik ürünü yer alabilir. Eğer hızlı karar verip 15 saniye içinde tıklarsanız, ürünü satın alma şansını yakalıyorsunuz. Eğer 15 saniye dolarsa bu fırsat kaçmış oluyor.

İşin ilginç tarafı, aynı ürünü Yoox’un web sitesinde arama ile bulamayabilirsiniz. Bu video reklamı tekrar görme, YouTube üzerinde bulma şansınız da yok. Siz fırsatı kaçırdıktan sonra, dünyanın bambaşka bir yerindeki bir kullanıcı aynı reklamı görebilir. Sıra o kullanıcıda, acaba 15 saniyede satın alma kararı verebilecek mi? Yoksa şansını kaybedecek ve ürün satış reklamı başka bir kullanıcının önüne mi düşecek?

Videolar yaratıcı reklam ajansı Stink Studios tarafından hazırlanmış. Her videoda satışa çıkartılan ürün, esprili şekilde bir tehlike ile karşı karşıya. 15 saniye içinde tıklamazsanız ürün bir lazer veya elektrikli testere tarafından yokedilecekmiş gibi bir mizansen yaratılmış. Videoların orijinal yayın şekli ise Google’ın bir aracı sayesinde gerçekleşiyor. Reklamlar stüdyonun RITA isimli gerçek zamanlı video yaratma sistemi tarafından anında oluşturuluyor. Google ise reklamı o anda dünya üzerinde sadece bir kullanıcıya gösterecek Switchboard API altyapısını hazırlamış.

Bu hızlı ürün satış mekanizması şimdilik ABD, İtalya, Japonya ve Güney Kore’deki YouTube kullanıcılarına açık durumda. Aralık ayının ortasında başlayan kampanya Yoox’un lüks üreün yelpazesinden çok çeşili fiyatlarda örnekler barındırabiliyor. Mesela 1.036 dolarlık bir Dolce& Gabbana palto da bulabilirsiniz, 316 dolarlık bir Prada ayakkabı da. Ama kaç kişi yüzlerce veya binlerce dolarlık bir ürünü satın alma kararını 15 saniye içinde verebilir, orası meçhul. Fakat firma her halükarda yenilikçi bir fikir ve başarılı bir ürün satış kampanya uygulaması ile dikkatleri çekmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.