btbilgi

Dünya Bankası (World Bank) fosil yakıt destekçilerinin şaşıracağı bir hareket ve önemli bir açıklama yaptı. Bu açıklama Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından düzenlenen ‘One Planet’ zirvesinde gelmiş durumda. Gelişmekte olan ülkelere ekonomik büyümeyi teşvik etmek için kredi sağlayan Dünya Bankası, 2019’dan sonra petrol ve doğalgaz keşif operasyonları için mali destek sunmayacağını açıkladı.

Zirvede bir basın duyurusu yayınlayan Dünya Bankası, “hızla değişen dünyada” değişime katkıda bulunmak gereğini hissettiklerini belirtiyor. Yapılan duyuruda bankanın bundan böyle “petrol ve gaz kaynaklarını finanse etmeyeceği” ifade ediliyor. Banka 2015 yılında bir açıklama ile portföyünün yüzde 28’ini, 2020’ye kadar iklim değişikliği önlemleri için çalışacak ülkelere ayıracağını söylemişti. Bankanın fosil yakıt finansmanını durdurması da bu amaca ulaşmak için yolda olduğunu gösteriyor.

Yine de Dünya Bankası’nın planında “istisnai koşullar” için bir ek bulunmakta: “Sıradışı durumlarda, eğer enerji petrol bazlı enerji projeleri fakir bir ülkenin gelişmesi için çok bariz fayda sağlayacak olursa, ve eğer ülke Paris Antlaşması thedeflerine uyma sözü verirse bir düzenlemeye gidilebilir.” Paris Antlaşması bu istisna kararının önemli bir unsuru olarak dikkat çekmekte. Şu anda Dünya’nın ortalama ısısının Endüstri Devrimi öncesi döneme göre sadece 2 derece yükselme ile sınırlanabilmesi için, halen temiz enerji teknolojilerine trilyonlarca dolar yatırılması gerekiyor. Hollanda kökenli ING Bank ve Fransız uluslararası sigorta şirketi AXA da zirvede benzer açıklamalar yapmış durumdalar.

One Planet zirvesi tarihi Paris Antlaşması’nın ikinci yıldönümünde düzenlenerek, protokolün hedeflerine bir kez daha dikkat çekmeyi amaçlamakta. Bu süreçte ABD Başkanı Donald Trump ülkesini protokolden tek taraflı olarak çekmiş durumda. Yine de ABD halkı, şirketleri ve yerel yönetimleri antlaşmaya uyma sözü vererek tercihlerini gelecekten yöne yaptılar. ABD dışında tüm dünya ülkeleri resmi olarak Paris Antlaşması’na imza attı ve her ülkenin belli temiz enerji ve sera gazı emisyon sınırlama hedef süreleri bulunmakta. Dünya Bankası’nın giderek artan maddi destekleri, bu hedeflerin zamanında tutturulmasına çok yardımcı olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.