btbilgi

Uçan drone araçları perakendeden lojistiğe, fotoğrafçılıktan sinemaya kadar birçok sektörde kendisine yer edinmiş durumda. Hızla ilerleyen batarya, materyal ve iletişim teknolojileri sayesinde bu cihazlar da gelişiyor. Bir yandan bazı modeller küçülürken, bazıları da daha büyük yükler taşımak için tasarlanmakta. Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı da, yerli bir uçan drone olan APE X modelini vitrine koymuş durumda.

Bu uçan drone benzerlerine göre daha hafif, daha dayanıklı ve gelişmiş özellikler ile donatılmış. Mesela 4K çözünürlükte görüntü kaydedebilen kamerası ile yarım saaate kadar yüksek kaliteli kayıt yapılabiliyor. Ayrıca sanal gerçeklik gözlük aksesuarı kullanılarak, drone’un gözünden bakar şekilde kontrol edilmesi de mümkün. Drone üzerinde dört adet yüksek performanslı yarış motoru bulunuyor. Bu motorlar güvenlik amacı ile limitlenmiş. Ama profesyonel kullanıcılar bilgisayar programı aracılığı ile motorların tam performansını açabilecekler. Yani drone profesyonel bir yarış aracı olarak da kullanılabilir.

Kolay bir kullanım sunan MIME isimli kumandada hareket sensörleri mevcut. Kullanıcısı drone’u sadece kumandayı istediği yöne çevirerek idare edebiliyor. Ele rahat oturan, avuç içine sığacak büyüklükteki kumanda, hiç kafa karıştırmadan drone’un yapabileceği her şeyi mümkün kılıyor. Eğer gözlük kullanılmazsa bile, APE X kendi akıllı telefon uygulaması ile uzaktan lokasyon takibi sağlamakta.

APE X’te en yüksek kalitedeki drone’larda kullanılan türden bir ultrasonik engel tanıma sistemi var. Geleneksel uçan drone’lar, bir yerlere çarptığında çabuk hasar görebilen ve aracı kullanışsız hale getiren pervanelere sahip oluyorlar. Ultrasonik engel tarama mekanizması olan drone’larda ise en fazla 1-2 sensör bulunmakta. Çevreyi tarayan ve aracın bir yerlre çarpıp zarar görmesini engelleyen bu sensörlerden APE X’de 4 adet bulunmakta. Etrafına ve altına bakan sensörler sayesinde drone yakındaki engelleri tanıyıp, kumandadan komut verilse bile kendini toparlayarak engellere çarpmadan durabilmekte.

Yerli uçan drone APE X, Arıkovanı platformunda

Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata’dan oluşan genç bir ekip tarafından tasarlanmış APE X, Arıkovanı fonlamasında yeterli desteğe ulaşırsa piyasaya sürülecek. Şu anda erken erişim seçeneği ile 1.300 TL’ye bir adet önsipariş verebilirsiniz. Drone’un tahmini piyasaya çıkış tarihi ise Temmuz 2018 olarak belirtilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.