btbilgi

Ülkemizde son derece popüler olan Yandex Navigasyon uygulaması, bundan böyle önemli bir özelliğe sahip oluyor. Kullanıcılardan en çok istek gelen özellik olan çevrimdışı harita kullanımı sonunda uygulamaya ekleniyor. Yani artık akıllı telefonda internet bağlantısı olmasa bile harita ve konum servisleri kullanılabilecek. Çevrimdışı modda ayrıca yer ve adres arama, sesli yönlendirme kullanmak da mümkün. Böylece internet paketi bitme durumunda veya çok zayıf internet erişimi olan yerlerde bile sıkıntı yaşanmayacak.

Yandex Navigasyon uygulamasının çevrimdışı özelliğinden yararlanabilmek için önemli bir önşart var: Şehir haritasının akıllı telefona indirilmiş olması zorunlu. Bunu da uygulamanın menüsüne yeni eklenen “Haritaları İndir” kısayolu ile yapıyorsunuz. Haritanın arka planda otomatik olarak güncellenmesi, çevrimdışı kullanımlarda sorun yaşamamak için gerekli.

Yandex Navigasyon uygulamasına çevrimdışı haritalar geldi

Bir diğer gerekli şey ise, haritanın en güncel şekilde kalması. Bu da değişen ve yeni eklenen yolların haritada güncel şekilde bulunması için zorunlu. Bu özellik de “Ayarlar” seçeneğinde bulunan “Haritaların Güncellenmesi” menüsünde, “Otomatik” seçeneğinin açılması ile yapılıyor. Eğer haritaları sadece Wi-Fi bağlantı bulunduğunda güncellemek isterseniz, bunu da aynı menüden ayarlamak mümkün.

Kullanıcı çevrimiçi oluşturulan rotada giderken interneti  kesilirse, internete bağlıyken bulunan son noktadan kullanıcı kesintisiz biçimde rotaya devam edebiliyor. Önceden belirlenmiş rota trafik yoğunluğu bilgisi de içermeye devam ediyor. Eğer bu saptanmış rotadan çıkılırsa, rota çevrimdışı şekilde “Rota yeniden oluşturuldu” ifadesi ile yeniden düzenleniyor oluşur ve mavi renkle belirtiliyor. Ama internet bağlantısı olmadığı için yeniden düzenlenmiş rotada trafik yoğunluğu bilgisi bulunmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.