btbilgi

Plastik ürünlerin bize ve çevremize zarar verdiği, günümüzde birçok araştırma ile kanıtlanmış durumda. Mikroplastik ve nanoplastik moleküller sadece günlük eşyalar ve kıyafetlerde değil, kozmetik ve sağlık ürünlerinde bile sıkça yer almakta. Eğer aldığınız bir üründe plastik içerik olduğundan şüpheleniyorsanız bile, etiketi size her zaman gerçeği sunmayabiliyor. Ürünün içindeki bazı maddelerin kendisi plastik olmasa bile, yapılışında plastik kullanılıyor olabilir. Silk Therapeutics firmasının tüm bunlara karşı alternatif bir önerisi var, sıvı ipek.

Silk Therapeutics’in kurucu ortağı Greg Altman, her türlü kozmetik ürününde nanoplastikler kullanıldığını ifade ediyor. Deodorantlar, şampuanlar, yüz temizleme sıvıları ve aklınıza gelebilecek her türlü farklı üründe. Bunları cildimize sürdüğümüzde farketmiyoruz ama nanoplastik partikülleri ciltten içeri girip bedenimize zarar verecek kalıntılara dönüşebiliyorlar. Nano ve mikroplastikler çoğunlukla ürün miktarını çoğaltmak, aktif maddleri dengeleyici olarak veya asıltışaltırıcı (emulsifier) olarak kullanılmakta. Bu plastik partikülleri vücudumuza girmese bile, atık su ile karışık şekilde su kaynaklarına bulaşıyor, denizlerdeki ve okyanuslardaki canlı hayatına zarar vermeye başlıyorlar.

Kozmetik ürünlerine mikroplastik yerine sıvı ipek

Firma buna pratik ve zararsız bir alternatif sunuyor. Geliştirdikleri sıvı ipek materyali doğal ve ne insanı ne de doğayı tehdit etmiyor. İpek aslen dut yapraklarını yiyen ipekböcekleri tarafından üretilen organik bir malzeme. Silk Therapeutics de terkedilmiş ipekböceği kozalarından yararlanarak ipek elde ediyor ve bunu özel bir işlemle sıvı hale çeviriyor. Giyim endüstrisinde kullanılan yüksek kalite ipeğe ihtiyaçları olmadığı için de maliyet daha düşük olabilmekte. Araştırmacılar ipeği sıvı hale çevirirken süreç sırasında farklı büyüklükte moleküller yaratıp, değişik ürünlerde kullanım sağlayabiliyorlar.

Kozmetik ürünlerine mikroplastik yerine sıvı ipek

Silk Therapeutics sıvı ipek ürününün, aslında her alanda plastiğin yerini alabileceğini savunmakta. Fakat ilk aşamada insan sağlığını direk etkileyen kozmetik ürünlerini dönüştürmeyi kendilerine hedef seçmişler. Firma öncelikle kendi kozmetik ürün serisini geliştirmiş ve satmaya başlamış. Fakat halen ipek polimerlerinin üretimi, plastik üretiminden daha pahalı. Mesela 50 gramlık bir nemlendirici ürün 95 dolar fiyata satılabiliyor. Ama sıvı ipek üretimi arttıkça ve teknik geliştikçe bu maliyetler de, ürün fiyatları da doğal olarak düşecek.

Kozmetik ürünlerine mikroplastik yerine sıvı ipek

Firma zamanla giyim ve eşya sektörüne de bu ürünü servis etme planları yapıyor. Özellikle geri dönüştürülebilir plastik şişeler veya plastik dış kaplamalı kıyafetler için ipek ideal bir alternatif olabilir. Çünkü sıvı ipeğin özellikleri ile oynayarak aynı dayanıklılığı sağlamak mümkün olabilecek. Bu ipek bazlı ürünün molekülleri gıdaya veya suya karışsa bile, plastiğin aksine vücudumuz tarafındndan çözülebiliyor. Firmanın elinde yıllar boyu yetecek kadar ipekböceği koza hammadesi bulunmaktaymış. Eğer ürün fiyatları da düşerse, bilinçli kullanıcılar için harika bir fırsat haline gelebilir

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.