btbilgi

Son iki senedir piyasada olan çerçevesiz akıllı telefonlara ilgi artmaya devam ediyor. Çoğu modelde ekranın alt ve üst kısmında çok az kalınlık bulunan bu modellerde, iPhone X haricinde parmak izi okuyucu, hala ana biyometrik onay mekanizması olarak iş görmekte. Çoğu akıllı telefon üreticisi bu tür modellerinde parmak izi sensörünü telefonun arkasına koyuyor. Ama bu şekilde telefon açmanın zor olduğunu düşünenler de var. İşte Synaptics Incorporated firmasının Clear ID isimli ekran altı sensörü bu durumu tamamen değiştirebilir.

Apple firması piyasaya çıktığı anda çok popüler olan çerçevesiz iPhone X modelinde parmak izi sensörünü tamamen kaldırdı. Onun yerine yüz tanıma teknolojisi kullanan Face ID yöntemine geçti. Fakat bu yöntemin de hala sıkıntıları bulunmakta. Yüz tanıma mekanizması her seferinde düzgün çalışmayabiliyor veya ender de olsa aldatmak mümkün olabiliyor. Uzmanlar parmak izi taramanın hala daha iyi olduğunu savunmakta. Üreticiler ise çerçevesiz ekranlı telefonlarda bu sensörü arkaya koymak yerine artık ekranın altına entegre etme şansına sahip.

Synaptics Clear ID FS9500 parmak izi okuma sensörü seri üretime hazır ve testlerde yüksek başarım göstermiş bir ürün. Bu sensör OLED ekranların altına monte ediliyor. Normal sensörlerden de biraz farklı şekilde çalışmakta. Şu anda kullanılan parmak izi sensörleri dokunmatik ve küçük bir elektrik akımı ile parmak yüzeyini tarıyorlar. Clear ID sensörü ise minik bir optik sensör kullanıyor. Siz parmağınızı ekrana koyduğunuzda sensör bunu farkesiyor. OLED ekrana parmağı aydınlatma komutu gidiyor. Sensör ekstra aydınlatılmış parmak izini görsel olarak tarıyor ve cihazın açılmasına onay veriyor.

Clear ID: Çerçevesiz telefonlara ekran altı parmak izi sensörü

Bu sensör ekranın herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Ama Synaptics firması en rahat kullanım için akıllı telefon üreticilerine çeşitli klavuz önerilerde bulunuyor. Firma sensörün ekran üzerinde koruyucu film olması veya ekranın ıslak olması durumlarında bile sorunsuz çalıştığını iddia etmekte. Clead ID sensörü cihazı 7 milisaniyede açabiliyor, üç boyutlu yüz tanımadan iki kat daha hızlı. Bu süre günümüzde kullanılan dokunmatik parmak izi tanıma sensörleri ile aynı hızda. Firma ayrıca güvenlik konusunda da iddialı, sensörün yüzde 99 başarım oranı ile hatalı denemeleri bertaraf ettiğini ifade ediyorlar.

Synaptics bu sensörü seri üretime sokup, en büyük telefon üreticilerine satmak niyetinde. Firma halen akıllı telefon üreticileri ile görüşme halinde. Ayrıca gelecek sene çıkacak amiral gemisi telefonlardan birinde yer alacağı haberi de verilmiş ama şimdilik hangi modelde yer alacağı bilgisi verilmemiş. Sensör 2017’nin başında düzenlenecek CES fuarında görücüye çıkartılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.